Článek
Brusel zavedl systém hodnocení všech členských států poté, co mu vlády v Budapešti a Varšavě vyčítaly údajnou zaujatost vůči Maďarsku a Polsku. Stejně jako loni hodnotila i nyní komise čtyři základní oblasti: soudní systémy, boj proti korupci, pluralitu médií a celkovou kontrolu a vyváženost institucí.
Částečné výhrady vznesla komise na adresu některých zemí zejména východního křídla EU, podobně jako loni nejčastěji výtky míří do Maďarska a Polska.
Maďarsko: Problém s médii a korupcí
V maďarském případě má komise obavy zejména z vývoje v oblasti médií a v boji s korupcí.
"Nezávislé kontrolní mechanismy pro odhalování korupce zůstávají nedostatečné," uvedla komise, podle níž maďarský systém neřeší ani rizika rozšiřování klientelismu či vazeb mezi politiky a byznysmeny.
Proti diktátu Bruselu. Kaczynski a Orbán sjednotili kritiky EU ze 14 zemí
Nezávislá média a novináři čelí podle komise v zemi zastrašování a překážkám v práci. Během covidové pandemie se navíc v Maďarsku zvýšil tlak na nezávislost médií prostřednictvím zadávání státní inzerce.
Polský problém se soudy
U Polska má zase unijní exekutiva výhrady zejména k reformě soudnictví, která podle ní ohrožuje nezávislost soudců. "Reformy polského soudního systému, včetně posledního vývoje, jsou nadále důvodem k vážným obavám," uvedla komise.
Disciplinární režim polských soudců odporuje právu EU, rozhodl unijní soud
Zmiňované hodnocení nemá praktický vliv na vývoj řady řízení, která komise v minulosti zahájila s oběma zeměmi. EK však tvrdí, že k němu může přihlédnout při využití nových pravidel spojujících čerpání unijních peněz s dodržováním principů právního státu. Komise k němu poprvé hodlá sáhnout na podzim a europoslanci ji vyzývají, aby s odebráním fondů Polsku a Maďarsku neváhala.
Pochvala i pokárání pro Česko
Pokud jde o Česko, pokročila sice republika podle hodnocení Evropské komise za poslední rok v reformách soudnictví, stále však efektivně neřeší střety zájmů na nejvyšší vládní úrovni. Unijní exekutiva vidí nedostatky v zavádění do praxe vládní protikorupční strategie. Pluralita médií v zemi sice podle komise zůstává zaručena, médiím těžce zasaženým covidovou krizí se však nedostalo veřejné podpory a volbu členů Rady České televize provázejí politické tahanice.
"Co se týče korupce ve vyšších sférách, vyšetřování a audity využití fondů EU na národní a evropské úrovni nedávno získaly důkazy o střetech zájmů na nejvyšší vládní úrovni. Na jejich základě začal případ vyšetřovat Úřad evropského veřejného žalobce," uvedla komise o situaci v Česku.