Článek
„Konec přechodného období je velmi blízko, a i kdyby nakonec k dohodě došlo, neexistuje záruka, že vstoupí v platnost včas. Naší odpovědností je připravit Evropskou unii na všechny případy. Včetně toho, že k dohodě nedojde, a proto přicházíme s nouzovými opatřeními,“ uvedla předsedkyně EK Ursula von der Leyenová.
O pobrexitových vztazích se bude jednat až do neděle
V nouzových opatřeních se EK zmiňuje o plynulosti letecké a silniční dopravy v následujících šesti měsících a také o platnosti současných práv rybolovu. V tomto případě by výjimka mohla kvůli „významu rybolovu pro hospodářskou obživu mnoha komunit“ platit 12 měsíců.
Navzdory ústupkům Londýna se Británie a EU nedohodly
Dohodu Evropské unie s Británií preferují obě strany, nicméně i přes jisté ústupky Londýna k ní mají zatím daleko. Britský premiér Boris Johnson se nechal slyšet, že dohodu, kterou mu sedmadvacítka nabízí, by nemohl přijmout žádný předseda vlády. „V jednání ale budeme pokračovat. Aby bylo jasno – naším cílem je dosáhnout dohody a dál na tom pracujeme,“ dodal.
Johnson odmítá návrhy EU, nechce Londýn podřídit Bruselu
Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. V případě tzv. tvrdého brexitu hrozí kromě zavedení cel a kvót i další komplikace, a to například v dopravě.