Článek
Návrh dokumentu podle Reuters počítá s tím, že budou jednotlivé členské země prostředky moci uvolnit v případě, že se prokáže, že jsou „dané peníze nebo ekonomické prostředky nezbytné pro nákup, dovoz nebo převoz potravinových produktů včetně pšenice a hnojiv“.
Materiál by měl podle nejmenovaného představitele Evropské unie rovněž podpořit dovoz potravin z ruských přístavů, byť to stávající sankce nezakazují. Naopak výslovně zmiňují výjimku.
Severokorejci mají pracovat na obnově Donbasu. Rusové by tím obešli sankce
Tlak z Afriky
Návrh zmírnit sankce, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu, je podle agentury Reuters důsledkem tlaku Africké unie. Lídři zemí černého kontinentu si stěžují, že se kvůli ukrajinsko-ruské válce a sankcím Evropské unie staly jejich státy rukojmími v konfliktu, s nímž nemají nic společného.
Ceny potravin nejen pro africké země nicméně netlačí nahoru jen evropské sankce, ale především ruská blokáda obchodních přístavů v Černém moři, která narušila dodávky obilí.
Jak ruská blokáda ukrajinského obilí vyvolává hlad a chaos ve světě
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února letošního roku už Evropská unie na Rusko uvalila šest balíků sankcí. Sedmý, z něhož by ale mělo vzejít i částečné zmírnění těch přechozích, právě finišuje. Konečnou podobu má EU představit ve středu.
Mezi sankcionované banky zřejmě přibyde největší ruský bankovní dům, Sberbank, jemuž již Unie v rámci minulých sankcí zakázala přístup do mezinárodního platebního systému SWIFT. Seznam potrestaných Rusů se rozšíří na více než 1200 a firem či institucí bude přes sto. Unie chce navíc zakázat dovoz ruského zlata.