Článek
Komise k iniciativě vyburcovala studie, podle níž hrozí každému desátému uživateli, že přijde o sluch. Podle vědců používá přenosné přehrávače denně 50 až 100 miliónů lidí. Ztráta sluchu hrozí každému, kdo po dobu pěti let poslouchá hlasitou hudbu déle než hodinu denně.
Pravidla EU v současnosti nijak hlasitost zvuku přehrávačů neomezují a zařízení ani nemusejí být zvláštně označována. Komise nyní navrhuje, aby přehrávače ukazovaly maximální bezpečnou hladinu hlasitosti. Uživatelé by tedy nadále mohli hlasitost zvýšit, ovšem s vědomím, že překročili zdravotní limit a riskují zdraví.
Komise uvedla, že by se lidé neměli vystavovat hlasitosti 80 decibelů déle než 40 hodin týdně a 89 decibelům více než pět hodin v týdnu.
"Je snadné zvýšit si hlasitost MP3 přehrávače tak, že to škodí, zejména na rušné ulici nebo v prostředcích veřejné dopravy. Zejména mladí lidé... netuší, že riskují ztrátu sluchu. Může trvat roky, než se poškození sluchu projeví, a pak je příliš pozdě. Tyto standardy znamenají jen malé technické změny u přehrávačů, aby běžné užívání bylo bezpečné. Jestliže se spotřebitel rozhodne standardní nastavení překročit, bude zřetelně varován, že riskuje,“ uvedla komisařka pro záležitosti spotřebitelů Meglena Kuneva.