Hlavní obsah

Britští konzervativci vykastrují svůj vliv v EU, hrozí Francie

Novinky, BBC, aš, Guardian
Francie

Ani podpis Václava Klause pod Lisabonskou smlouvou nic nezměnil na odporu britských konzervativců vůči centralizaci EU. Sice už neplánují znovu otevřít přijetí Lisabonské smlouvy po svém očekávaném vítězství ve volbách, ale požadují, aby každá další smlouva upravující vztahy v unii byla podrobena všelidovému hlasování. Francie varovala, že toryové svým postojem vykastrují britský vliv v Bruselu.

Foto: Stefan Wermuth, Reuters

Předseda britských konzervativců David Cameron

Článek

Předseda britských konzervativců David Cameron řekl v rozhovoru pro list The Guardian, že „nikdy znovu nedovolí“, aby se moc přenášela ze Spojeného království do Bruselu bez referenda. V rozhovoru nastínil politiky toryů po přijetí Lisabonské smlouvy. Mimo jiné slíbil, že konzervativci zabezpečí nadřazenost britských zákonů.

Nyní se míní zaměřit na Chartu základních práv a na trestní právo, u nichž je také potřeba shoda celé sedmadvacítky. Konzervativci se odvolávají na zákon Evropského společenství z roku 1972, který neumožňuje přesun moci do centra EU bez referenda. To se může týkat i případného přechodu Británie na euro.

Skutečnost, že už nepožadují referendum o Lisabonské smlouvě, komentoval stínový ministr zahraničí toryů William Hague slovy: „Musíme zacházet se světem jaký je, a ne jaký, si přejeme, aby byl.“

Francie hrozí Britům, prý se sami zbavují vlivu v EU

Francouzský ministr pro Evropu Pierre Lellouche Guardianu sdělil, že nový plán konzervativců je ubohý. Podle něj se Britové sami zbaví moci.

"Je velmi smutné vidět Británii tak důležitou pro Evropu, jak se sama odřezává od zbytku (Evropy) a mizí z radarové mapy. Oni v zásadě kastrují vliv Spojeného království v Evropském parlamentu,“ uvedl Lellouche, který se nebál silných slov.

Konzervativci jeho názor odmítli jako extrémní a ojedinělý. Stínový ministr zahraničí toyrů William Hague suše pravil: „Nemyslím si, že byste shledávali Lellouchovy komentáře jako reprezentativní reakci Paříže nebo jiných evropských zemí.“

Současně zmínil, že konzervativci mají dobré vztahy se stranou francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Předsedkyně Francouzského evropského hnutí a europoslankyně Sylvie Goulardová však zastává Lellouchův postoj. „Myšlenka, že každý má právo měnit všechno, nemá nic společného s právní tradicí Evropské unie. Takže bychom to prostě odmítli.“

Polský tisk už uvádí, že Polsko by se mělo postavit po bok Francie na místo uprázdněné Británií.

Související články

Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu

Prezident Václav Klaus v úterý v 15 hodin podepsal Lisabonskou smlouvu. Učinil tak poté, co Ústavní soud dopoledne rozhodl o tom, že dokument, který má...

Výběr článků

Načítám