Článek
Obstarožní Tupolev Tu-95, označovaný v kódu NATO jako Bear H, se však otočil dříve, než pronikl do britského vzdušného prostoru. Dvojice Eurofighterů Typhoon jej pak provázela.
"Typhonny Britského královského letectva (RAF) ze 3. stíhací squadrony odstartovaly sledovat ruský stroj Bear H nad severním Atlantikem," uvedlo britské ministerstvo obrany. Současně zveřejnilo na svém webu dva snímky britských stíhaček Typhoon F2 letících v blízkosti ruského strategického bombardéru Tu-95.
Podle analytika Gordona Corery ale incident pro Spojené království nepředstavoval nebezpečí .
K obdobnému incidentu došlo již minulý měsíc, když dva ruské strategické bombardéry dokonce krátce narušily britský vzdušný prostor. Vzápětí tuto oblast ale ruská letadla opustila, když k nim vzlétly stíhačky RAF.
Rusové obnovují dálkové letecké mise
Zvýšená aktivita ruského strategického letectva souvisí s rozhodnutím Moskvy obnovit dálkové mise ruského strategického letectva. Plán oznámil minulý pátek ruský prezident Vladimir Putin. Dvacet strategických bombardérů bude vysíláno na dálkové mise nad Atlantikem, nad Tichým oceánem i nad severními moři. Podle Putina ukončení těchto letů po rozpadu SSSR oslabilo bezpečnost země.
Nejnovější akvizice RAF, Typhoon F2, byla zařazena do služby v červenci. Slouží v rámci sil rychlé reakce spolu se stroji Tornado F3, které postupně nahrazují. Británie si objednala 144 Typhoonů, které dále slouží v Německu, Španělsku, Itálii a Rakousku.