Článek
V souboji o post v čele konzervativců se utkalo šest kandidátů, z nichž konzervativní poslanci postupně vybrali dva finalisty. Oba kandidáti se podle komentátorů řadí k pravicovým členům strany. Mezi nimi pak v hlasování od 15. do 31. října rozhodovali všichni straníci. Výsledky hlasování oznámili konzervativci v sobotu.
Volby lídra se zúčastnilo 72,8 procenta členů strany. Badenochová dostala téměř 54 tisíc hlasů, Jenrick přes 41 tisíc hlasů. Oznámil to Bob Blackman, předseda Výboru 1922, tedy organizace sdružující konzervativní poslance bez vládních funkcí, která de facto řídí vnitřní fungování strany.
Badenochová v prvním projevu poděkovala straníkům a své rodině za podporu. Vyzdvihla přínos svého předchůdce Sunaka, který podle ní odvedl „těžkou práci v nelehkých časech“.
Badenochová slíbila, že opět sjednotí stranu, kterou v posledních osmi letech postihly chaos, skandály a hluboké rozpory kvůli brexitu. V referendu o něm v roce 2016 hlasovala pro odchod Británie z EU: „Mluvili jsme pravicově, ale vládli jsme levicově. Veřejnost se cítila zmanipulovaná. Skutečné vedení stanoví na principech založenou vizi, kam zemi vést, a pak inspiruje lidi, aby se k této společné misi připojili.“
Chce snížit daně a je skeptická ke snaze snížit emise prakticky na nulu. Kritizuje azylový systém a chce zkrátit mateřskou dovolenou.
Kemi Badenochová
Nová šéfka Konzervativní strany se narodila jako Olukemi Adegokeová 2. ledna 1980 ve Wimbledonu. Pochází z rodiny nigerijských přistěhovalců z kmene Joruba. Její otec byl lékařem a matka profesorkou fyziologie. Dětství strávila v Lagosu a ve Spojených státech, kde její matka přednášela. V 16 letech se vrátila do Británie a žila u přátel své matky.
Vystudovala počítačové inženýrství na jihoanglické Sussexské univerzitě. V letech 2003 až 2006 byla softwarovou inženýrkou ve firmě Logica, dnešním CGI. Při práci ještě do roku 2009 vystudovala právo na Londýnské univerzitě. Poté pracovala jako systémová analytička ve skupině Royal Bank of Scotland.
V roce 2012 se Badenochová neúspěšně ucházela o křeslo v londýnském parlamentu, nakonec jí připadlo po rezignaci Victorie Borwickové, která se v roce 2015 dostala do parlamentu britského. Po nástupu Borise Johnsona do čela vlády Badenochovou v únoru 2020 jmenovali státní tajemnicí pro rovné příležitosti, od září 2021 zastávala také post státní tajemnice pro místní samosprávu, víru a komunity.
V červenci 2022 Badenochová z vlády odešla na protest proti tomu, jak vládl Johnson. Ve volbách vedení strany mezi červencem a zářím 2022 neuspěla.
V krátké vládě jeho nástupkyně Liz Trussové od září 2022 se Badenochová stala ministryní pro mezinárodní obchod a prezidentkou britské obchodní komory. Když Trussovou vystřídal v říjnu 2022 čele vlády Rishi Sunak, zůstala Badenochová ministryní obchodu a dále se stala státní tajemnicí pro ženy a rovné příležitosti.