Hlavní obsah

Britská policie omylem ztratila tisíce záznamů, pachatelé možná uniknou trestu

Novinky, drk
Londýn

Z britské policejní databáze omylem zmizely tisíce protokolů, záznamů otisků prstů a profily DNA. Podle deníku Times policie vlastní chybou ztratila „zásadní informace o podezřelých”. Ministerstvo vnitra kontruje, že se nejednalo o data nebezpečných osob a kriminálníků.

Foto: Pool, Reuters

Ministryně vnitra Priti Patelová

Článek

Z vyjádření ministerstva vnitra plyne, že k chybě došlo v průběhu „pletí dat” (angl. weeding). Co přesně tím ministerstvo myslelo, není jasné.

„Tento týden byla v rámci standardní inventury, který běží na systému Národního policejního počítače, omylem odstraněna řada záznamů,” oznámil náměstek ministryně vnitra Kit Malthouse.

Jedná se o mimořádně závažné narušení bezpečnosti, které představuje obrovské nebezpečí pro veřejnost.
Nick Thomas-Symonds, stínový ministr vnitra

Nakonec vyšlo najevo, že ona „řada” záznamů je ve skutečnosti 150 tisíc. Především šlo o protokoly, záznamy otisků prstů a profily DNA.

Ministerstvo vnitra vyloučilo, že by se stalo obětí kybernetického útoku. Na vině je prý lidská chyba. Zároveň uklidňovalo, že se nejednalo o data nebezpečných osob, a že ve skutečnosti šlo „pouze” o záznamy lidí, kteří byli zatčeni, ale vzápětí propuštěni.

Data o podezřelých jsou pryč

Deník Times ale upozornil, že to není tak úplně pravda. Podle jejich zdrojů přišla policie kvůli chybě o zásadní informace ohledně podezřelých. Na systém Národního policejního počítače je navíc napojen také proces žádostí o víza, který se tímto zpomalil.

Ministryně vnitra Priti Patelová se ke kauze zatím nevyjádřila. „Potřebujeme odpovědi,” řekl její stínový protějšek, labourista Nick Thomas-Symonds.

„Jedná se o mimořádně závažné narušení bezpečnosti, které představuje obrovské nebezpečí pro veřejnost. Nesmíme připustit, aby neschopnost této chaotické vlády vystavila lidi riziku, nechala zločince běhat po svobodě a upřela obětem spravedlnost,” řekl.

Ztráta velkého množství bezpečnostních dat může být pro britskou vládu problematická také proto, že kvůli brexitu už nemá přístup ke klíčovým evropským bezpečnostním databázím. Tím ztratily tajné služby informace o 40 tisících kriminálnících z Evropy.

Od nového roku také skončilo členství Spojeného království v unijní organizaci Europol, která má na starosti prevenci a potírání organizované trestné činnosti.

Výběr článků

Načítám