Článek
Richards řekl, že britské jednotky, které mají nyní v Afghánistánu 9000 mužů, by měly být potřeba jen v krátkodobém období, pak bude čas na pomoc s vládnutím zemi. "Věřím, že Británie se bude nějak angažovat v rozvoji, dozoru, reformě bezpečnostního sektoru v Afghánistánu v příštích třiceti až čtyřiceti letech."
Generál, který převezme velení generálního štábu koncem měsíce, dále uvedl, že nyní je třeba se zaměřit na rozvoj afghánské armády a policie, což jako v Iráku umožní snižovat vojenskou angažovanost v této asijské muslimské zemi. Zdůraznil, že NATO nemá "naprosto žádnou šanci" na stažení svých sil, dokud afghánské bezpečnostní síly nebudou připraveny.
Richards vyjádřil přesvědčení, že spojenci v čele s USA a NATO jsou s to porazit vzbouřenecké hnutí islámských radikálů Taliban.
Od začátku války v Afghánistánu zahynulo téměř 200 britských vojáků a mise má stále menší podporu britské veřejnosti. Tlak na premiéra Gordona Browna se zvýšil poté, co v červenci bylo zabito 22 britských vojáků a nyní přicházejí zprávy o dalších obětech. Je to výsledek zvýšeného násilí ze strany Talibanu před prezidentskými volbami 20. srpna v Afghánistánu, které jsou označovány za test západního úsilí o stabilizaci země.