Článek
Historické smíření se uskutečnilo v rámci setkání organizovaných charitou Co-Operation Ireland. Královna nejprve McGuinnessovi podala ruku během soukromého setkání, u něhož nechyběli ani irský prezident Michael D. Higgins či severoirský premiér Peter Robinson. Pak si panovnice s Robinsonovým náměstkem potřásla rukou znovu na veřejnosti.
McGuinness podle stanice BBC vítal královnu ve stejném jazyce jako irského premiéra, tedy v irské gaelštině a nikoliv anglicky.
Mluvčí McGuinnessovy strany Sinn Féin později tlumočil náměstkovu rozpravu s královnou: „Zdůraznil potřebu uznat bolest a utrpení všech obětí konfliktu a jejich rodin“. Podle McGuinnesse je setkání s Alžbětou II. „mocným signálem, že mírový proces si vyžaduje vedení“.
Zabit byl i královnin bratranec
Královna Alžběta II. je s manželem, princem Philipem, na návštěvě Severního Irska u příležitosti 60. výročí jejího panování. Je to teprve první její předem avizovaná návštěva země, dřívějších 19 návštěv se uskutečnilo bez ohlášení.
IRA bojovala od roku 1921 proti dohodě britské vlády s irskou o změně statutu Irska, které mělo být navzdory samostatnosti stále členem Commonwealthu, a později za ukončení britské nadvlády nad Severním Irskem. Jen od počátku 70. let do uzavření příměří si boje mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány vyžádal přes tři tisíce mrtvých. Mezi oběťmi byl i bratranec královny Alžběty II.
S příměřím, na které Irská republikánská armáda přistoupila v roce 1998, ale nesouhlasí organizace Pravá IRA, která od té doby stála za několika pumovými hrozbami a přihlásila se i k vraždě.