Článek
Prominentním hostem je nesporně americký prezident Barack Obama, jenž je v Evropě pracovně poprvé. Prezident USA byl také prvním, kdo s manželkou Michelle na drink do Buckinghamského paláce krátce po páté hodině místního času dorazil. Jako jediný vstoupil zahradní bránou, ostatní státníci včetně britského premiéra Gordona Browna a jeho ženy Sarah přijížděli na hlavní nádvoří čelní bránou.
Královna od Obamy dostala iPod se záznamem její návštěvy ve Spojených státech v roce 2007.
Královna vítá první dámu USA.
FOTO: John Stillwell/Pool , Reuters
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou
Po recepci se šéfové G20 přesunuli do sídla premiéra v Downing Street č. 10, kde je čekala pracovní večeře. Manželky stolovaly zvlášť v čísle 11. Dámské sezení se konalo bez české účasti, předseda české vlády Mirek Topolánek byl tradičně sám.
Čínský premiér Ťin-tchao, britský premiér Brown, královna Alžběta II. a v pozadí český premiér Topolánek s předsedou Evropské komise Barrosem
Slavnostní menu sestavil známý kuchař Jamie Oliver a nechyběl na něm skotský losos, jehněčí plecko, kozí sýr, koláč a pudink. Nic vzrušujícího, ale politicky korektní, komentovala redakce listu The Guardian.
Setkání jednotlivých představitelů zemí G20
Čtvrtečnímu summitu předcházela ve středu série setkání představitelů členských zemí G20. Obama hovořil s ruským protějškem Dmitrijem Medvěděvem. Dohodli se na tom, že ještě letos podepíší novou smlouvu o jaderném odzbrojení a prezident USA přijal pozvání do Moskvy na červenec. [celá zpráva]
Při pozdějším setkání s čínským premiérem Chu Ťin-taem Obama slíbil, že letos přijede také do Číny.
Setkali se také francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová. Na společné tiskové konferenci pak vyzvali k regulaci globální finančního trhu. Sarkozyho úřad rovněž potvrdil, že se prezident v průběhu londýnského summitu setká s čínským premiérem, což znamená obnovení vztahů po loňské roztržce v důsledku čínského zásahu v Tibetu.