Článek
Britská premiérka Theresa Mayová chce pohled svého kabinetu na budoucnost spolupráce EU a své země představit v pátečním projevu. Média ale široce informují, že Londýn si představuje existenci tří skupin oblastí vztahů s různou mírou vzájemné provázanosti.
Podle Tuskova pátečního a Barnierova úterního vyjádření je to ale přesně princip "vybírání třešniček z dortu", který 27 unijních zemí odmítá od samého počátku vyjednávání o brexitu. Předseda Evropské rady bude v Londýně s Mayovou jednat ve čtvrtek a podle diplomatů jí hodlá dát najevo, že takový nápad není příliš realistický.
Rozvodová smlouva
Evropská komise by měla potvrdit a zveřejnit svůj návrh textu právně závazné "rozvodové" smlouvy mezi EU a Velkou Británií podle článku 50 lisabonské smlouvy. Ve 165 paragrafech na 120 stránkách dokumentu je popsána podoba řízeného odchodu Británie z EU, na jehož základních obrysech se obě strany dohodly v prosinci. O materiálu budou následně jednat členské země a Evropský parlament a poté jej 27 zemí předloží britské straně.
„V návrhu nejsou žádná překvapení,“ uvedl Barnier s tím, že dokument se zabývá právy občanů unie v Británii po brexitu, finančním vyrovnáním závazků Británie a také složitou otázkou řešení situace na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Unie předpokládá, že pokud britská strana nenabídne jiné řešení, s nímž by šlo pracovat, zůstane prakticky Severní Irsko na rozdíl od zbytku Británie součástí unijního jednotného trhu i celní unie.
Součástí dokumentu budou i body týkající se přechodného období po brexitu. Britové opouštějí unii na jaře příštího roku, požádali ale o přechodné období, které by mělo skončit na konci roku 2020. V pohledu na jeho pravidla ale panuje mezi Bruselem a Londýnem nesoulad, a to jak v délce přechodného období, tak i podmínkách, jak bude v této době aplikováno ve Velké Británii unijní právo a podobně.