Článek
"Jsem nadšen, dlouho jsme o tom snili," komentoval oznámení veterán z války o Falklandy Simon Weston, jenž má tvář zohyzděnou popáleninami. Náročná operace, propočítaná na mnoho hodin, začne sejmutím pokožky, podkožního tuku a osmi hlavních cév dárcovského obličeje. Pak se transplantát přenese na obličejové svaly příjemce, který ale musí podstoupit terapii potlačující odmítavou imunitní reakci organismu, aby se nová tkáň ujala.
Při zákroku nepůjde o přenesení podoby dárce, protože příjemce má jiný tvar lebky než dárce. Přesto podle expertů největší problém operace tkví v následné psychické schopnosti příjemce akceptovat novou podobu.
Části tváře už transplantovali ve Francii a v Číně
Jako první na světě dostala před rokem asi třetinu nové tváře Francouzka Isabelle Dinoireová, které bradu, rty a nos ukousl její pes, jenž s ní cloumal, když se jí snažil probrat, protože ve snaze spáchat sebevraždu se předávkovala léky. [celá zpráva] Dinoireová později přiznala, že po první vlně radosti nad obnovením tváře ji těžce deptaly deprese z nové podoby. [celá zpráva]
Letos na jaře pak úspěšnou transplantaci téměř poloviny obličeje u nejmenovaného vesničana po útoku medvěda oznámili čínští lékaři. [celá zpráva]
Výběr čtyř kandidátů
Butlerův tým se estetickou chirurgií zabývá již léta a má k dispozici tři desítky zájemců o celkovou transplantaci obličeje z Británie a Irska. Z nich teď vybere čtyři nejvhodnější kandidáty prvních operací, jež by se měly uskutečnit odehrát do půl roku. "Naši pacienti mají mít za sebou desítky rekonstrukčních operací, musí být již bez šancí na zlepšení klasickými operativními zákroky," řekl. "Také musí mít potíže se začleněním do společnosti," dodal.
"Nebudeme operovat děti," upozornil chirurg s poukazem na komplikovanost udělení souhlasu se zákrokem. Královská akademie chirurgů upozornila, že chystá vydání závazných kritérií pro takový zákrok, a vyzvala Butlera, aby neoperoval dříve. Butler ale předem uvedl, že k první operaci může dojít až za několik měsíců. "Nejde o závod," upozornil, "ale o nalezení cesty, jak postiženým umožnit, aby byli normální."
O kompletní transplantaci obličeje usiluje od roku 2004 i tým profesorky Marie Siemionowové z Clevelandu. Američané ale dosud nenašli vhodného pacienta.