Hlavní obsah

Británie přišla o stovky tisíc pracovníků, nejhůř je na tom Skotsko, říká velvyslankyně Chatardová

Spojené království se od brexitu potýká s nedostatkem pracovníků, ze země totiž vycestovalo asi 300 tisíc občanů Evropské unie. Nejhůře je na tom Skotsko, v němž se až každý čtvrtý zaměstnavatel potýká s potíží nalézt zaměstnance. V rozhovoru pro Novinky to uvedla česká velvyslankyně ve Spojeném království Marie Chatardová.

Foto: Marie Chatardová, se souhlasem

Česká velvyslankyně ve Spojeném království Marie Chatardová

Článek

(od našeho zvláštního zpravodaje z Londýna)

Ve Spojeném království žije asi 120 tisíc Čechů. Řada z nich přišla před rokem 89, jiní jsou zde kratší dobu. Jak Britové vnímají Čechy? Změnil se jejich názor pozitivně například díky české rychlé a rozhodné podpoře Ukrajiny?

Britové vnímají Čechy velmi dobře. Máme tady odborníky v oblasti architektury, významné lékaře, vědce apod. Rostoucí české investice ve Spojeném království také přispívají k naší vynikající pověsti, ať již jde o spolupráci ČEZu a Rolls-Royce ohledně malých modulárních reaktorů, nebo investice v oblasti energetiky, pošty, fotbalu, potravinářství nebo národní loterie.

A máte pravdu, že pozitivní názor ještě zvýšila naše rychlá reakce na ruskou agresi. Společně s Brity jsme byli mezi prvními státy, které poslaly Ukrajině pomoc.

Lipavský musel pryč nouzovým východem. Jeho přednášku v Londýně ukončili propalestinští radikálové

Evropa

Jak se Čechům daří integrovat do britské společnosti? S jakými problémy se nejvíc střetávají?

Žádné podstatné problémy nezaznamenáváme, ani s jazykovou výbavou. Naprostá většina Čechů, kteří sem přijedou, je poměrně dobře anglicky vybavena, do společnosti se integruje. Děti chodí do anglických škol, ale hodně rodičů s českými kořeny posílá děti i do víkendových českých škol a na různých místech Spojeného království fungují krajanské spolky, které udržují české tradice. To samozřejmě neznamená, že se individuálně Češi nemohou občas potkat s nějakými překážkami či komplikacemi.

Na největší nedostatek pracovní síly si stěžují ve Skotsku. Tam jsem viděla statistiku, že každý čtvrtý podnik nebo zaměstnavatel se potýká s potíži nalézt zaměstnance.

Do jaké míry se změnil jejich život po brexitu?

Brexit především ztížil možnost v zemi pracovat a studovat. Získat pracovní vízum je poměrně obtížné. Musíte si předem vyjednat tzv. sponsorship od vašeho budoucího zaměstnavatele, který zaručí plat v některých odborných profesích (high skilled visa) až 38 700 liber ročně. Větší restrikce se týkají i doprovázejících rodinných příslušníků.

Ke studiu potřebujete studentské vízum, pojištění, již zde nemůžete získat studentskou půjčku a školné podstatným způsobem zdražilo.

Je ale zároveň faktem, že kombinace brexitu a pandemie přispěla k tomu, že je ve Spojeném království nedostatek pracovní síly. Odešlo zhruba 300 tisíc občanů Evropské unie, kteří tady pracovali. Většina z nich se už nevrátila a vláda se to teď snaží řešit tím, že v některých profesích, které jsou nejvíce nedostatkové, zjednodušuje podmínky pro vydávání víz. Jde především o zdravotnictví a IT sektor.

Daří se už britské vládě řešit nedostatek pracovníků?

Záleží na oboru a oblasti. Na největší nedostatek pracovní síly si stěžují ve Skotsku. Tam jsem viděla statistiku, že každý čtvrtý podnik nebo zaměstnavatel se potýká s potíží nalézt zaměstnance. Každopádně jsou různé rekvalifikační programy a jak předchozí, tak stávající vláda, se snaží tento problém řešit.

S tím souvisí, že 62 procent lidí ve Skotsku hlasovalo pro to, aby Spojené království zůstalo v Evropské unii. Jakým způsobem brexit postihl Skotsko?

Právě zejména tím, že chybí pracovní síla, výrazně například v pohostinství. Také se snížil počet studentů ze zemí Evropské unie na skotských univerzitách. V Edinburghu hlasovalo pro to, aby Spojené království zůstalo v EU, dokonce téměř 75 procent lidí, tudíž tam bylo velké rozčarování z konečného výsledku.

Není tajemství, že brexit se nelíbil bývalé skotské premiérce Nicole Sturgeonové, která ve funkci skončila loni. Volala po referendu o nezávislosti, Nejvyšší soud to v roce 2022 ale smetl ze stolu. Hovoří se o referendu i teď? Je tam nějaký politik, kteří se o to zasazuje podobně jako právě Sturgeonová?

Nicole Sturgeonová silně věřila, že by nové referendum v době, kdy měla její strana a ona osobně silnou podporu, dopadlo pro její vizi pozitivně, protože Brexit, který Skotové nechtěli, změnil podstatně situaci. Nicméně její politická strana, SNP (Skotská národní strana, pozn. red.), se potýkala s problémy, které vyústily ve změnu vedení, ztrátám v letošních parlamentních volbách a referendum o nezávislosti teď není pro stranu bezprostřední prioritou. I když její představitelé stále tvrdí, že by referendum být mělo, jakmile k tomu budou vhodné podmínky.

Britská univerzita se omluvila Lipavskému za přerušení jeho přednášky propalestinskými radikály

Evropa

Kdyby Skotsko vystoupilo ze Spojeného království, co by to pro zemi znamenalo?

Na to nedokáže nikdo objektivně odpovědět. Skotská národní strana vypracovala loni studii, ve které vypočítávala pozitiva, zejména pokud by se poté Skotsko stalo členem EU. Jsou ovšem i zcela jiné analýzy, které poukazují na převažující negativní dopady. Každopádně jde v současnosti o otázku čistě hypotetickou.

Jedním z argumentů, proč brexit přijmout, byli migranti. V červenci sedmnáctiletý mladík, který byl britským občanem, ale jeho rodiče přijeli z Rwandy, zavraždil tři malé dívky. V Birminghamu a v mnoha dalších městech kvůli tomu propukly protesty a nepokoje. Myslíte si, že radikálové využili situace, nebo že se jednalo o opodstatněné protesty?

Já si především myslím, že ty protesty ukázaly, jak velký dopad mohou mít dezinformace, protože se okamžitě rozšířilo, že šlo o žadatele o azyl, který se dostal na britské území nelegálně na lodi. Nakonec, jak jste zmiňoval, se jednalo o člověka, který se v Británii už narodil. Ale dezinformace a v jejich důsledku násilné protesty se rozšířily rychleji než následná pravdivá informace. Zatčeno bylo téměř třináct set lidí, z toho 796 obviněno. Vláda posílila policii.

Podpora nepokojů ale byla ve veřejném mínění velmi nízká, zato silná reakce vlády měla mezi lidmi podporu vysokou. Sedmdesát šest procent lidí se domnívalo, že ti, kteří způsobili násilnosti, nereprezentují názory Britů a 86 procent, že za rozšíření nepokojů mohou hlavně sociální média.

Mám velikou radost z jednoho projektu, který jsme na ambasádě po mém nástupu vymysleli. Jmenuje se Děti hrdinů, v angličtině Children of Heroes, a monitoruje osudy potomků našich vojáků, kteří zde byli za druhé světové války.

V Británii se po 14 letech dostali k moci labouristé v čele s Keirem Starmerem. Co můžeme do budoucna čekat od jejich zahraniční politiky?

Co se týče zahraniční politiky, tam je vláda velmi aktivní a viditelná. Pro nás je nejdůležitější takzvaný reset vztahů s Evropskou unií, který měli labouristé už ve volebním manifestu. Hned po volbách přišli s myšlenkou bezpečnostního paktu, který by znamenal hlubší spolupráci v otázkách bezpečnostních, civilní ochrany obyvatel, migrace, kybernetické bezpečnosti, energetické bezpečnosti. Diskuze jsou v začátcích, ale určitě můžeme vidět vstřícnější přístup k EU a snahu po větší koordinaci. V bilaterální rovině máme s Brity spolupráci skvělou.

Ministryně vnitra Yvette Cooperová už v srpnu uvedla, že chce ilegální migranty více deportovat a zároveň zavést systém, který by příchozí lépe kontroloval. Děje se to už?

V médiích se objevuje problematika malých lodí připlouvajících přes Lamanšský průliv, tedy nelegální migrace. Za tento rok se takto dostalo do Británie přes 30 tisíc osob. Hlavním projektem předchozí konzervativní vlády bylo schéma Rwanda. To znamená, že měli být všichni, kteří přišli nelegálně na britské území, deportováni do Rwandy, kde se mělo rozhodovat o azylu, což ale labouristická vláda okamžitě po nástupu k moci zrušila.

Začátkem listopadu britský premiér vyhlásil nová opatření: vytvoření zvláštního útvaru, který má koordinovat úsilí v boji proti pašerákům lidí, navýšení peněz pro hlavní země původu migrace, uzavírání dohod o spolupráci a výměně informací například s Tureckem, Albánií, Srbskem, Severní Makedonií nebo Kosovem. Premiér Starmer klade důraz na nutnost mezinárodní spolupráce, o které hovořil i na nedávném zasedání Interpolu v Glasgow. Také na readmisní dohody.

Ve Spojeném království jste už tři roky. Co se vám na Británii líbí nejvíc a co vám tu naopak chybí?

Hodně jsem se našla v britském humoru, dost se podobá českému. A chybí mi jen jedna věc: dostatek času na realizaci všech nápadů a aktivit, které bych ráda stihla. Ale to není specifické pouze ve vztahu k Británii, mám to prostě takhle v životě nastavené.

Mám velikou radost z jednoho projektu, který jsme na ambasádě po mém nástupu vymysleli. Jmenuje se Děti hrdinů, v angličtině Children of Heroes, a monitoruje osudy potomků našich vojáků, kteří zde byli za druhé světové války. Odkaz těchto vojáků v britské společnosti stále silně rezonuje. Nechtěla jsem, aby se postupem času vytratil, tudíž jsme dali na webové stránky ambasády výzvu, aby se nám přihlásily děti našich hrdinů, kteří zde bojovali. Většina z nich se po konci druhé světové války vrátila do Československa, nicméně po únoru 1948 byli perzekuováni, mnozí emigrovali zpět do Spojeného království, založili zde rodinu, jejich děti jsou zároveň britskými občany.

Ohlas byl nečekaně velký, reagovala zhruba stovka lidí, bydlí v různých koutech Británie. A hlásí se další. My k nim jezdíme a natáčíme s nimi rozhovory o jejich rodičích a o nich samých. Také o tom, co pro ně znamenají české kořeny, jaký měly nebo mají vliv na jejich životy. Otevírají nám svoje domovy, svoje srdce a vzpomínky. Jejich příběhy jsou opravdu fascinující. Rozhovory je možné shlédnout na sociálních sítích naší ambasády nebo na YouTube.

Který příběh vám nejvíce přirostl k srdci?

Všechny jsou jedinečné. Speciální byly dva rozhovory, které jsme dělali nikoliv s dětmi hrdinů, ale přímo s hrdiny: s panem (Ervínem) Hojdou, kterému bylo 104, když jsme s ním natáčeli, a s panem (Charlesem Gad) Strasserem, kterému bylo 96.

Nejvíce mě zaujalo, jak byli oba skromní. Na úvodní větu, že jsou hrdinové, reagovali okamžitě: nejsme žádní hrdinové, každý člověk by udělal to samé, kdyby byl tenkrát na našem místě.

Bohužel už není ani jeden z nich mezi námi. Jsem ráda, že jsme ty rozhovory stihli udělat, než nás oba navždy opustili. Celý tento projekt beru jako moje dědictví, něco, co zůstane i pro budoucí generace, až z Londýna odejdu.

Jen výjimečným lidem. Cenu českého ministerstva zahraničí si v Londýně převzal historik George Scott

Evropa

Výběr článků

Načítám