Článek
K vyhoštění došlo už minulý rok. Podle deníku Guardian kauza vypovídá o tom, že se londýnská vláda nechce dostat do dalšího vyhroceného sporu se svými čínskými protějšky.
Podle informací Telegraphu agenti pracovali naoko pro tři různé čínské novinářské agentury. Ve skutečnosti přitom byli vysláni čínským ministerstvem pro vnitřní bezpečnost. Britská kontrarozvědka jejich totožnost zná.
💥 EXCL: Three Chinese spies who falsely posed as journalists have been expelled from Britain in past year.
— Lucy Fisher (@LOS_Fisher) February 4, 2021
The three intelligence officers for Beijing’s Ministry of State Security arrived in UK on journalism visas under fake pretext of working in mediahttps://t.co/TYR8L4g5XG
Londýnská vláda celou záležitost vyřešila potichu. Guardian připomíná, že britské tajné služby dlouhodobě upozorňují na to, že způsob čínské špionáže je špatně chápán.
Peking podle nich nejraději vysílá do západních zemí agenty pod záminkou, že jde o novináře. Tímto způsobem získávají důležité politické a ekonomické informace.
Čína chce dominovat. Je největší hrozbou pro svobodu, varoval šéf amerických tajných služeb
MI5 je pod dlouhodobým tlakem, aby se namísto klesající hrozby Islámského státu zaměřila právě na Čínu.
Britští ministři hodlají na jaře předložit novelu zákona o špionáži, která by měla definici této praktiky rozšířit tak, aby mohly příslušné úřady proti tajným agentům snadněji zasáhnout.