Hlavní obsah

Británie nařídila registraci všech lidí pracujících pro Rusko

2:42
2:42

Poslechněte si tento článek

Lidé či firmy, kteří v Británii pracují pro ruské instituce, budou od 1. července podléhat registraci. Oznámil to podle agentury AP Dan Jarvis, náměstek britské ministryně vnitra Yvette Cooperové. Program má být „klíčovým nástrojem pro odhalování a narušování aktivit poškozujících Británii“.

Foto: Profimedia.cz

Dan Jarvis odchází z budovy svého úřadu.

Článek

Jarvis poslancům britského parlamentu sdělil, že registraci budou podléhat lidé či firmy, kteří mají dohodu s ruskými státními institucemi, například vládními úřady, ozbrojenými silami, tajnými službami či parlamentem. Kdo se nezapíše, hrozí mu až pět let vězení, uvedla agentura AP.

Vztahy mezi Británií a Ruskem se od začátku ruské agrese na Ukrajině propadly hluboko pod bod mrazu a v současné době jsou na nejnižší úrovni od konce studené války. Británie se nejen připojila k protiruským sankcím, ale je také významným dodavatelem zbraní a munice bránící se zemi.

„Ilegální invaze na Ukrajinu jasně zdůraznila ruský záměr podkopat evropskou a globální bezpečnost,“ poznamenal Jarvis.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Agenti GRU Anatolij Čepiga (vlevo) a Alexandr Miškin v inscenovaném interview ruské televize RT tvrdili, že se jmenují Ruslan Boširov a Alexandr Petrov a do Salisbury si jeli prohlédnout katedrálu.

Londýn v posledních letech opakovaně vyhostil ruské diplomaty podezřelé ze špionáže a Moskva na to reagovala odvetnými kroky. Kromě toho vztahy obou zemí ovlivnily „zlovolné ruské aktivity“, kam Jarvis zařadil například kyberútoky na britské poslance.

Kyberútoky i otrava Skripala

Výrazně je také zatížila otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije smrtící nervovou látkou novičok, kterou podle Británie v roce 2018 v Salisbury spáchali ruští agenti Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Podle české Národní centrály proti organizovanému zločinu mají na svědomí také výbuchy muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014.

Do programu povinných registrací zařadila Británie na počátku tohoto měsíce také Írán, kterého se týkají podobné podmínky jako Ruska. Britští zákonodárci se Jarvise opakovaně ptali, proč není zařazena také Čína.

„Víme, že Čína se zapojuje do průmyslové špionáže a snaží se ukrást technologie a také proniknout do našeho politického systému,“ uvedl Chris Philp, poslanec za opoziční konzervativce. Jarvis přímo neodpověděl, pouze řekl, že vláda zaujímá „dlouhodobý a strategický přístup“ k řízení svých vztahů s Čínou.

Výběr článků

Načítám