Článek
Vyřazení starší techniky umožní modernizaci armády a lepší využití dostupných finančních prostředků, uvedl ministr podle agentury Reuters.
„Není to poslední těžké rozhodnutí, které musím udělat,“ řekl Healey. Podle něj jsou škrty v rozpočtu nutné kvůli chování předchozí, konzervativní vlády. Británie přesto podle ministra dodrží svůj závazek vydávat na obranu 2,5 procenta HDP, v krátkodobém horizontu ale potřebuje utrácet více za veřejné služby, jako je zdravotnictví a školství.
Likvidaci části výzbroje odsoudila opoziční Konzervativní strana, kterou labouristé letos v létě po 14 letech vystřídali u moci. Stínový ministr obrany James Cartlidge v projevu v parlamentu uvedl, že toto rozhodnutí představuje riziko „oslabení naší (britské) národní bezpečnosti“.
Přesto se v březnu Británie chystá podle Reuters sešrotovat výsadkové lodě HMS Albion a HMS Bulwark, které měly podle původních plánů sloužit ještě deset let. Místo možné modernizace bude vyřazena také fregata HMS Northumberland, která se „proslavila“ střetem s ruskou ponorkou, jež v roce 2020 narazila do jejího vlečného sonaru, a zásobovací tankery RFA Wave Knight a RFA Wave Ruler. Stejný osud před sebou má i 14 starších vrtulníků CH-47 Chinook a více než deset helikoptér Puma.