Článek
Po právní bitvě, která měla v Británii velký mediální ohlas, soud přehodnotil kvalifikaci činu Davida Huntera - místo vraždy, za kterou mu hrozilo až doživotí, soudci případ posuzovali jako zabití. Podle verdiktu Hunter jednal impulzivně. Soud vzal v úvahu také jeho vysoký věk a dobré chování za mřížemi.
British man is jailed for suffocating his seriously ill wife in Cyprus, but will be released from prison within weeks https://t.co/gbgLzGnUyH
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) July 31, 2023
„Je to tragický a obtížný případ pro všechny zúčastněné, ale dnešní rozhodnutí bylo správné a umožní Davidovi a jeho rodině společně truchlit,“ řekl podle listu The Guardian Hunterův advokát Michael Polak. Státní zástupce by se proti rozsudku však mohl ještě odvolat.
„Nedokážu to popsat. Omlouvám se. Přál bych si, abych mohl najít slova, jak to popsat, ale nemohu,“ řekl po verdiktu sám Hunter. Na obranu obviněného muže vystupovala i Lesley Cawthorneová, jediný potomek páru. Tvrdila přitom, že její matka se nemohla hýbat a svého manžela prosila, aby ji nesnesitelného utrpení zbavil.
British expat David Hunter thanks his supporters after he is freed in mercy killing case in Cyprus👇
— Sky News (@SkyNews) July 31, 2023
See more on the story: https://t.co/w8EQ0b8Uh2 pic.twitter.com/zxVPMjw2Go
Soud nakonec podle agentury AP uznal svědectví, podle kterého se Janice Hunterová obávala, že se její onemocnění kostní dřeně rozvine v leukémii, a proto žádala manžela, aby ji zabil. Žena měla strach z leukémie, neboť její sestra na tuto nemoc zemřela. Podle AP se však neprokázalo, že by žena skutečně rakovinou krve trpěla. Jiná média ovšem o ní píší jako o pacientce v konečné fázi života.
Hunter se po udušení manželky pokusil o sebevraždu předávkováním léky, když ještě předtím zavolal svému bratrovi a řekl, co se stalo. Záchranářům se ho ale podařilo oživit.
Na Kypru, kde má stále silný vliv pravoslavná církev, případ vyvolal debatu o eutanázii. O příslušném zákonu má na podzim jednat parlament.