Článek
Od chvíle, kdy vešla v platnost nová obchodní dohoda mezi Británií a EU, čelí britští rybáři „bouři chaosu” v podobě byrokracie a technických problémů.
Kvůli brexitu se změnily podmínky pro pohyb zboží. Každý produkt nyní musí projít speciální hygienickou kontrolou a vývozci musí předložit doklad o původu. To vše představuje podle rybářů obrovské zdržení, které ohrožuje jejich obchody a existenci.
Přehledně: Na čem se Británie dohodla s EU
„Kazící se mořské plody uvázly u celníků, takže lodě musejí čekají v přístavech, protože není, kdo by si jejich úlovky koupil,” popisuje Daily Mail. Někteří francouzští obchodníci objednávky kvůli nejistotě přerušili.
„Prodlení je způsobeno různými problémy, rybářské odvětví budeme kompenzovat,” reagoval na nepříjemnou situaci premiér země Boris Johnson.
Podle něj nově dojednaná obchodní dohoda s EU představuje pro skotské i ostatní rybáře obrovskou příležitost. Poukázal na to, že se strany dohodly, že se rybáři ze zemí EU budou muset v následujících pěti a půl letech vzdát čtvrtiny svých dosavadních úlovků v britských vodách.
Prohnilá vláda, prohnilé ryby
Rybáři ale dohodu nepovažují za úspěch. S vyřešením otázky rybolovu jsou nespokojeni od počátku a nyní jejich rozhořčení ještě nabralo na obrátkách.
„Jestli příští týden nebudou produkty skotských vývozců na trhu, tak dojdeme až k branám Westminsteru (londýnská čtvrť, kde sídlí vláda a parlament, pozn. red.) a hodíme vám naše škeble na práh,” vzkázal premiérovi Jamie McMillan, který vede Loch Fyne Seafarms, světově známého dodavatele langust.
ENOUGH is ENOUGH WE CANT GET OUR PRODUCT into the EU MARKET WE are facing BANKRUPTCY get it sorted @Ianblackford_MP @FergusEwingMSP @Feorlean @michaelgove @scotfoodjames @BorisJohnson @ScotGovFM @BBCJamesCook @itvnews @BBCNews @scotgov @ScotTories pic.twitter.com/MtRpEMx44N
— Lochfyne langoustines Ltd & Lochfyne seafarms Ltd (@LochfyneLangous) January 13, 2021
Dodal, že jsou jejich úlovky „stejně zkažené jako britská vláda”. Podle McMillana je rybářské odvětví v tuto chvíli opravdu v kritické situaci.
Rybolov představuje jen asi desetinu procenta britské ekonomiky, přesto na něm vyjednávání o dohodě dlouho vázla. Proč? Šlo totiž o symbol nezávislosti, o kterou v brexitovém referendu šlo především.
Britské ryby byly symbolem brexitu, rybáři jsou s dohodou nespokojeni
Ministryně dohodu nečetla
Na chaos v přístavech zatím nejvíce doplácejí rybáři ze Skotska. Tento národ se přitom většinově vyslovil pro setrvání v Unii, a to poměrem 62 procent ku 38.
Skotské poslance ve středu šokovalo vyjádření konzervativní ministryně pro rybolov Victorie Prentisové, která uvedla, že obchodní dohodu v době jejího uzavření nečetla.
Tory Fisheries Minister told to quit after being 'too busy with nativity' to read Brexit deal https://t.co/7cV9KbM7pk
— The National (@ScotNational) January 14, 2021
Měla podle svých slov moc práce s organizováním místní „nativity trail”, což je procházka, kterou si věřící o Vánocích připomínají cestu Josefa a Marie do Betléma. Skotská národní strana vyzvala ministryni k okamžité rezignaci.
Nativity trail nahradila letos tradiční hru o narození Ježíška, kterou za normálních okolností hrají děti pro své rodiče ve školních aulách. To tentokrát kvůli pandemii koronaviru nebylo možné. |
„To, že přiznala, že se ani neobtěžovala si tu škodlivou dohodu přečíst, protože neměla čas, je neskutečné a neobhajitelné,” uvedla skotská poslankyně Phillipa Whitfordová.