Článek
Mayová potřebuje podporu DUP, protože konzervativci nemají v parlamentu potřebnou většinu. DUP ovšem odmítá, že by mezi Irskem a Severním Irskem nebyla vybudována pevná hranice a Severní Irsko neopustilo společný trh.
Pokud by byla takováto hranice vybudována, dohodu od odchodu Spojeného království z EU však zase neschválí Irsko. Kvůli tomu je v návrhu dohody o brexitu mezi Británii a EU speciální klauzule, která se týká hranice mezi Irskem a Severním Irskem.
Podkopání mírové dohody?
Irský premiér Leo Varadkar už dal najevo, že klauzule má zabránit vybudování pevné hranice. Varoval, že bez ní byl dohoda o brexitu mohla podkopat mírovou Velkopáteční smlouvu z roku 1998, která ukončila boje v Severním Irsku.
Varadkar už prohlásil, že byl „překvapen a rozčarován“, že se v pondělí nedosáhlo dohody a pustil se do Velké Británie, že na poslední chvíli zaměnila názor pod tlakem DUP.
Britská vláda mu neodpověděla, britská premiérka Theresa Mayová pouze uvedla, že otázka hranice s Irskem není jediným problémem, zmínila i zajištění právě občanů EU v Británii. Nesouhlasí s tím, aby v případech stížností rozhodoval soud EU.

Předsedkyně severoirské strany DUP Arlene Fosterová
Předsedkyně DUP Arlene Fosterová naopak obvinila Dublin, že se jednostranně snaží změnit Velkopáteční dohodu.
Podle DUP klauzule brání Severními Irsku odejít z EU za stejných podmínek jako zbytek Velké Británie. Bez pevné hranice zůstane Severní Irsko součástí celní unie i jednotného trhu EU.
Skotské požadavky
K tématu se ozývají i Skotové. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová prohlásila, že pokud má být umožněno Severnímu Irsku mít odlišné podmínky, pro které „není žádný dobrý důvod“, pak by stejné právo měly mít i další oblasti Spojeného království.
V případě Severního Irska je však třeba brát v úvahu, že je od zbytku Británie odděleno Irským mořem, a tak by se tam někerá opatření dala uskutečnit snáz.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová
Skotsko odchod z EU odmítalo a uvádělo, že by při vyhlášení samostatnosti zůstalo členem unie. K Sturgeonové se pak přidal i velšský premiér Carwyn Jones a londýnský starosta Sadiq Khan.
Očekává se, že ještě tento týden bude Mayová opět jednat v Bruselu. Spekuluje se, že by se s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem mohla setkat už ve středu, zdroje z britské vlády to však zatím odmítly potvrdit.

Nový londýnský starosta Sadiq Khan
Mayová doplácí na riskantní politický tah, kdy letos vyvolala předčasné volby, aby posílila své pozice při vyjednávání o brexitu, neboť řada členů její Konzervativní strany s jejím postupem nebyla spokojena. Ve volbách však ztratila většinu a musela utvořit koalici s minoritními severoirskými unionisty z DUP.