Článek
Bercow hned na úvod svého vystoupení řekl, že neumožní poslancům v pondělí hlasovat o nové dohodě o brexitu, kterou vyjednal s EU premiér Boris Johnson. Důvodem je, že by se hlasovalo o stejné záležitosti, o které parlament rozhodl už v sobotu: „Moje rozhodnutí je nejednat o tom dnes, protože by to bylo opakování a narušení řádu.“
Britská libra po odložení dohody o brexitu oslabuje
Euroskeptický konzervativní poslanec Bill Cash naléhal na Bercowa, aby své rozhodnutí zvážil ve světla toho, aby mohla Británie odejít v naplánovaném datu 31. října. Bercow na to odvětil: „Když rozhodujete o tématech, která jsou kontroverzní, někteří lidí budou potěšení a jiní ne. Já jsem se prostě snažil plnit své povinnosti a dělat to, co považuji za správné a co má dělat předseda Sněmovny.“
Své rozhodnutí pak musel hájit i proti dalším poslancům horujícím pro odchod na konci října. Bercow zopakoval, že jedním z důvodů, proč takto rozhodl je předejít rozporným výsledkům při rozhodování o podobných tématech, krátce poté, co se rozhodlo.
Dohoda vs. tvrdý brexit: Jak na Česko dopadnou obě varianty
Johnson požádal o opakované smysluplné hlasování, protože v sobotu poslanci nerozhodli a požadovali, aby smlouva byla převedena do podoby zákona a bylo garantováno, že brexit nemůže sklouznout v neřízený odchod z EU. Do této podoby zatím dohoda převedena nebyla.
Zablokované hlasování situaci s odchodem Velké Británie z EU dále zkomplikovalo, protože Brusel s dalšími kroky čeká na rozhodnutí britských poslanců. Ti však zatím nerozhodli
Je tedy otázkou, zda je vůbec reálné, aby Velká Británie odešla 31. října