Článek
"Zmatení? Máte na to plné právo. Pokud se mne zeptáte, co je z toho nevěrohodné, odpovím, že prostě nevím," řekl agentuře Reuters ředitel ICM Martin Boon k tak rozdílnému výsledku obou průzkumů. Podle něj je pravda možná někde uprostřed, ale i to se lze jen domnívat.
V období od 13. do 15. května odpovědělo po telefonu 47 procent respondentů, že si přejí zůstat v EU, zatímco 39 bylo pro odchod a 14 procent nevědělo.
Při stejných otázkách ve stejném období uvedlo v průzkumu na webu 47 procent respondentů, že chtějí ukončit unijní členství, zatímco pro jeho pokračování bylo 43 procent a deset nevědělo.
Jednoznačné to není ani v ostatních případech
Rozdílné výsledky zaznamenaly v posledních měsících i jiné průzkumné agentury, většinou ale počítají s těsným závěrem.
Celý britský průzkumný sektor byl již neúspěšný při předpovídání výsledků loňských parlamentních voleb, které nakonec oproti prognózám jasně vyhrála Konzervativní strana, poznamenal Reuters.
Referendum o členství Británie v EU vyhlásil premiér David Cameron pod tlakem protievropského křídla své Konzervativní strany na 23. června. Sám Cameron je pro setrvání v EU, ale pro odchod je i několik jeho ministrů a dalších pravicových osobností.
Opoziční labouristi, přestože mají výhrady k fungování Unie, se rozhodli členství podpořit.