Článek
Ztráty pro britskou ekonomiku by v případě takzvaného brexitu, tedy odchodu Británie z EU, odpovídaly do roku 2030 zhruba 4300 liber (145 900 Kč) na domácnost ročně, napsal ministr ve sloupku pro pondělní vydání britského deníku The Times. Výsledek hlasování ve prospěch odchodu z EU by britskou ekonomiku kvůli menšímu zahraničnímu obchodu a investicím zasáhl trvale, míní také Osborne.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
V Británii začala v pátek oficiální kampaň před referendem o setrvání země v Evropské unii, které bude 23. června. Výsledek referenda je podle průzkumů stále nejasný. Sázkové kanceláře ale předpokládají, že Britové se s větší pravděpodobností rozhodnou v EU zůstat.
Podle zdroje agentury Reuters by v pondělí vláda měla představit „seriózní, ponurou analýzu” dlouhodobých hospodářských dopadů brexitu.
Utečme z vězení, vyzývá Johnson
Od pátku v Británii probíhá oficiálně kampaň před referendem, v čele zastánců odchodu stojí londýnský starosta Boris Johnson, strana nezávislosti UKIP byla odsunuta na druhou kolej, i když právě ona odchod nejvíce prosazuje.
Johnson brexit přirovnal k útěku z vězení.
Kampaň zastánců takzvaného brexitu (odchodu Británie z EU) se jmenuje Vote Leave (Hlasuj pro odchod), zatímco tábor zastánců dalšího členství v unii vede The In Campaign (Kampaň pro setrvání).
Oficiální určení dává vedoucím obou kampaní právo utratit až sedm miliónů liber (238 miliónů Kč), zatímco každá z ostatních skupin bojujících o přízeň voličů může vydat na kampaň maximálně 700 000 liber (23,8 miliónu Kč), což je i případ UKIP, která má kampaň Leave.EU (Opustit.EU).