Článek
Premiér Kaczyňski v minulosti mnohokrát prohlašoval, že sledování bylo největší aférou třetí republiky. Podle exministra Mieczyslawa Wachowského však bylo reakcí na fakt, že lidé okolo Kaczyňských chtěli provést státní převrat a internovat Walesu.
Z materiálů plukovníka Jana Lesiaka (61), bývalého důstojníka komunistické Státní bezpečnosti a později UOP, vyplývá, že za nejnebezpečnějšího byl považován právě dnešní premiér Jaroslaw Kaczyňski a jeho spolupracovníci. O jeho sledování měla vědět premiérka z let 1992-93 Hanna Suchocká, dnešní šéf opozice Jan Rokita a i lidé okolo exprezidenta Lecha Walesy.
Suchocká i Walesa to ovšem odmítají a Rokita se chce bránit podáním žaloby. Všichni shodně tvrdí, že právo porušeno nebylo a že tajné služby rozpracovávaly politické strany jen v návaznosti na běžnou kriminalitu. Jediným obviněným v kauze tak zůstává Lesiak.
Agenti se také snažili proniknout do řad pravice a dezinformovat ji. Z materiálů vyplývá, že opozice byla hodnocena jako "nekonstruktivní a usilující o rozbití ústavního pořádku".
Tajná služba ovlivňovala politiku
Ještě v říjnu 1997, nedlouho před parlamentními volbami, podal tehdejší šéf UOP v levicové vládě Leszka Millera trestní oznámení na činnost některých funkcionářů UOP, která může "ovlivňovat politický život v Polsku".
Důkazy se prý našly v Lesiakově skříni, mimo jiné i o tom, že mezi odposlouchávanými byl premiér Miller, podezřívaný z kontaktů s bývalými sovětskými agenty.
Podle pozorovatelů nicméně aféra představuje především další kolo války mezi pravicovými stranami, z nichž konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) je vládní stranou a Občanská platforma (PO) je v opozici. Podle posledních průzkumů PO vede před PiS o deset procent; růst jejích preferencí se ale nyní zastavil.