Článek
„Někdy se dozvím víc o tom, co se kde děje, z novin než z vašich zpráv. A to bych měl být nejlépe informovaným člověkem na světě,“ postěžoval si svým podřízeným vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.
„Chovejte se tak, jak byste se chovali na ambasádě. Pošlete telegram, kabelogram nebo e-mail. Ale rychle. Jednejte rychle,“ vybízel Borrell podřízené podle britského deníku Guardian.
O invazi mi řekli Američané
Právě kvůli neschopnosti diplomatického sboru sedmadvacítky Brusel podle Borrella nečekal ruskou invazi na Ukrajinu a podcenil její obranyschopnost. Borrell se tak musel spoléhat na informace šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena.
Ten ho o chystané invazi varoval dva dny předem. „Musím přiznat, že tady v Bruselu nám Američané říkali‚ že zaútočí, a my se tomu zdráhali uvěřit,“ řekl dále španělský politik, který je faktickým ministrem zahraničí Evropské unie.
Unijní šéfdiplomat svým podřízeným vyčetl také přílišnou povýšenost a lpění na zemi původu.
„Myslíme si, že lépe víme, co je v zájmu ostatních lidí. Podceňujeme také roli emocí,“ zlobil se.
Diplomatům navíc vyčinil za to, že dostatečně neretweetují jeho příspěvky na Twitteru a nepracují jako jeden fungující tým, jako jednotná informační síť. Této neschopnosti prý využívají představitelé Číny a Ruska.