Článek
Blinken investici oznámil při svém posledním vystoupení na dvoudenní návštěvě Kyjeva, která měla za cíl ujistit Ukrajinu o pokračující americké podpoře. Ukrajinci ji po výpadku z uplynulých měsíců naléhavě potřebují, neboť Rusové v poslední době převzali na frontě iniciativu a postupují hlouběji do ukrajinského území. Novou frontu otevřeli v pátek v Charkovské oblasti.
Vývoj na bojišti oživuje polemiky ohledně ukrajinských úderů na ruské území, z něhož aktuálně Rusové útočí na sever Ukrajiny. Blinken řekl, že je na Ukrajincích, aby rozhodli, zda budou k útokům v Rusku používat americké zbraně. Washington ale podle ministra takovýto postup aktivně nepodporuje, citovala jej agentura Reuters.
Spojené státy se aktuálně snaží co nejrychleji doručovat vojenskou podporu poté, co Kongres v dubnu po měsících průtahů uvolnil na tento účel dodatečné desítky miliard dolarů. Washington posílá napadené zemi balíky zbraní a dalšího vybavení ze zásob své armády a zároveň financuje zakázky pro Ukrajinu u amerických zbrojařských firem.
Nejnovější plán podle AP zřejmě spadá do druhé kategorie, tedy do pomoci v dlouhodobějším horizontu. Agentura napsala, že většina ze zmíněných dvou miliard dolarů pochází právě z výdajového balíku nedávno schváleného Kongresem.
V pravou chvíli. Americká pomoc už proudí na Ukrajinu
Od jeho přijetí americká vláda oznámila dva balíky vojenské pomoci, nejdříve v hodnotě až miliardy dolarů, druhá sada vybavení má podle Pentagonu hodnotu na 400 milionů dolarů. Američané se soustředí na dodávky munice do obranných i útočných raketových systémů, dělostřelecké munice, dronů nebo bojových vozidel. Vedle toho na konci dubna oznámili nákupy vybavení pro Ukrajinu za šest miliard dolarů.
Podle agentury Bloomberg administrativa prezidenta Joea Bidena momentálně připravuje také dodání systému protivzdušné obrany Patriot. Ukrajinští lídři v poslední době opakovaně o tuto techniku žádají a Blinken ve středu uvedl, že USA pracují na zajištění protileteckých systémů pro svého spojence.