Článek
Vedení univerzity v roce 2002 kontaktoval zástupce britského ministerstva zahraničí. „Bylo jasně dáno najevo, že ministerstvo zahraničí by v tomto případě ocenilo pomoc, jelikož Libye byla znovu vůči Západu otevřená,“ řekl FitzGerald. Britský list poznamenal, že se to stalo dva roky před uzavřením dohody o obnovení diplomatických styků mezi Británií a Libyí.
Okolnosti případu zkoumá komise lorda Woolfa zabývající se především vztahem Sajfa Kaddáfího k Londýnské škole ekonomiky (LSE), kde jmenovaný získal pochybný doktorát z filozofie. Kaddáfí mladší prostřednictvím své charity škole nabídl 1,5 miliónu liber. Vztahy s libyjským vedením se staly tak intenzivní, že škola podle Telegrafu začala být přezdívána Libyjská škola ekonomiky.
Tyto vztahy stály po letošním povstání v Libyi a útoku Severoatlantické aliance na Kaddáfího křeslo ředitele školy Howarda Daviese.
Davies ovšem nevedl jen LSE, Tony Blair ho v době po přijetí Sajfa Kaddáfího na studia jmenoval svým ekonomickým vyslancem pro Libyi. Škola potom mimo jiné získala kontrakt na vzdělávání libyjských úředníků v hodnotě 2,2 miliónu liber.
Režim Muammara Kaddáfího letos v létě padl a vůdce byl později dopaden a zabit povstalci. Jeho syn se do předminulého týdne skrýval. Chycen byl při pokusu uprchnout za hranice a čeká ho zřejmě v Libyi soud.