Článek
Předměty z oblasti „speciální vojenské operace“, jak Moskva eufemisticky označuje invazi na Ukrajinu, podle organizátorů přivezli „dobrovolníci“, kteří se do Ruska vrátili z „humanitárních misí“.
K vidění jsou ukrajinské dětské knihy, rádia, poznávací značky aut, diplomy, ale i historické vojenské uniformy či medaile.
In the Siberian town of Nefteyugansk, a museum with “everyday things of Ukrainians” was opened.
— Mediazona English (@mediazona_en) January 18, 2024
Among the exhibits are books in Ukrainian, license plates, and identity cards—all this, apparently, was brought from the occupied territories
Video: NEFT pic.twitter.com/wuCpFyOANu
„Touto výstavou jsme chtěli ukázat důležitost naší společné historie, která se nyní píše,“ citoval regionální web NEFT Denise Gribkova, jednoho z organizátorů.
NYT: Drancování ukrajinských muzeí je útokem Rusů na ukrajinskou identitu
„V jednom z regálů máme noviny Pravda z roku 1945, věnované vítězství ve Velké vlastenecké válce (ruské označení pro druhou světovou válku - pozn. red.). Po skončení speciální vojenské operace budou naše vítězné noviny,“ dodal s tím, že muzeum plánuje „vzdělávací“ akce pro žáky škol.
Zprávy o otevření muzea si mimo jiné všiml i ruský opoziční web MediaZona, který už v květnu 2022 - tři měsíce po začátku nynější ruské invaze - napsal, že ruští vojáci z měst u hranic s Ukrajinou odeslali jen přes doručovací službu SDEK nejméně 58 tun nejrůznějších balíků.