Článek
V dopise biskup lituje "bolesti, kterou způsobil nejen katolické církvi, ale také všem, kteří přežili nacistické koncentrační tábory, i pozůstalým obětí nacistické třetí říše".
Williamson byl ve středu nucen vrátit se do Británie z Argentiny, která ho v souvislosti s aférou kolem jeho prohlášení označila za nežádoucí osobu. Od roku 2003 vedl seminář v La Reja u Buenos Aires. Tento měsíc však byl kvůli zmíněnému skandálu funkce zbaven. Argentinská vláda zdůvodnila své rozhodnutí Williamsonovým formálním pochybením ohledně cíle pobytu v zemi, ale zároveň rozhodně odsoudila i jeho prohlášení o holokaustu.
Šest miliónů? Nejvýš 300 tisíc, řekl biskup o židovských obětech
Williamson patří ke čtveřici katolických duchovních z tradicionalistického Bratrstva svatého Pia X. Z této čtveřice sňal 24. ledna papež Benedikt XVI. exkomunikaci.
Shodou okolností Williamson těsně předtím v rozhovoru pro švédskou televizi dal najevo, že nevěří v existenci nacistických plynových komor a prohlásil, že rozsah holokaustu byl mnohem menší než se všeobecně tvrdí. Podle biskupa zahynulo v nacistických koncentračních táborech nanejvýš 300 000 Židů, ne šest miliónů.
Papež se kvůli biskupovým výrokům stal terčem rozsáhlé kritiky.
:. Biskup Williamson: Plynové komory neexistovaly. Zdroj: Reuters/Stream.cz
Nejsem profesionální historik, hájí se Williamson
"Žádám o odpuštění před Bohem stejně jako před všemi dušemi, které byly tím, co jsem řekl, pohoršeny," napsal Williamson v dopise. Dodal, že "šlo pouze o výroky člověka, který není profesionálním historikem".
Agentura Zenit upřesnila, že dopis datovaný v Londýně získala prostřednictvím vatikánské komise Ecclesia Dei, v jejímž čele stojí kardinál Dario Castrillón Hoyos pověřený jednáním s tradicionalistickými biskupy.