Článek
Do Evropy se téměř všichni dostali po moři z Libye. Italským orgánům odmítli dát otisky prstů, což od země EU, do níž migranti vstoupí jako první, vyžadují evropská pravidla stanovená v rámci takzvaného dublinského systému.
Po tomto odmítnutí byli migranti „týráni, biti, často nahodile zadržováni, stali se oběťmi vydírání a byla jim odepírána voda a strava,“ uvedla právnička Isabelle Casauová. Dva členové skupiny podle ní nesli známky mučení. „U jednoho to byla zlomená ruka a u dalšího rozdrcená varlata,“ dodala.
V polovině roku 2017 Afričané z italských táborů utekli do Francie, kde také chtějí zůstat, řekla advokátka. Jejich žaloby míří na „fyzické osoby, které se dopustily mučení, krutého, nehumánního a ponižujícího zacházení, stejně tak na jejich nadřízené a italské politiky“.
Podle Casauové je rozsah provinění takový, že o případu může rozhodnout i francouzský soud a verdikt se může opírat jak o francouzský trestní zákoník, tak o Evropskou úmluvu o lidských právech a Úmluvu proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání přijatou Valným shromážděním OSN.