Článek
„Přijel jsem, abych předsedu (Schulze) informoval, že Maďarsko udělalo všechno možné pro dodržení pravidel. V parlamentu právě vzniká nový balík regulačních opatření, budujeme fyzickou bariéru. To všechno bude od 15. září vytvářet novou situaci v Maďarsku a Evropě. Teď máme týden, abychom se na to připravili,“ prohlásil podle agentury Reuters Orbán.
Masivní uprchlická vlna je podle něj hrozbou pro schengenský systém, přitom jde o problém Německa. „To není evropský problém, je to německý problém,” prohlásil Orbán a dodal, že „všichni se chtějí dostat do Německa”. „Nikdo nechce zůstat v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku nebo v Estonsku,” podotkl.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Orbán narážel nejen na skutečnost, že většina azylantů chce do Německa, ale také na to, že Berlín pozastavil platnost Dublinských dohod a oznámil, že vyřídí žádost každého Syřana, který míří do Německa, i kdyby se jeho případem podle dohod měla zabývat jiná evropská země. [celá zpráva]
„My Maďaři i lidé v Evropě jsme plní strachu, protože vidíme, že evropští lídři a mezi nimi předsedové vlád nemají situaci pod kontrolou,“ uvedl dále premiér.
Orbán také ve čtvrtek zveřejnil článek v německém deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Uvedl v něm mimo jiné, že jeho zemi zaplavili běženci, kteří by mohli podkopat křesťanské základy starého kontinentu. „Lidé po nás chtějí, abychom situaci dostali pod kontrolu a ochránili naše hranicei,“ napsal.
„Pozvání ke stolu”
Vedoucí úřadu maďarské vlády a ministr János Lázár se na adresu Německa ve čtvrtek vyjádřil v podobně nesmlouvavém duchu jako premiér Orbán. Prohlásil, že za chaos na budapešťském Východním nádraží může Německo.
„Pozvali syrské migranty k prostřenému stolu,“ uvedl. Podle Lázára Německo jeden den pozvalo migranty a druhý den vyzvalo Maďarsko k dodržování pravidel Evropské unie a Schengenu.
„Představitel německého ministerstva vnitra v neděli řekl maďarskému velvyslanci v Berlíně, abychom vybrali 200 až 300 lidí, pustili je do vlaků, ale abychom o tom neřekli tisku,“ uvedl Lázár.
Související témata:
Vyzval také pracovníky německého velvyslanectví v Budapešti, aby přišli na Východní nádraží a informovali migranty o německém postoji. „Nebo ať jdou migranti k německému velvyslanectví,“ dodal.