Článek
Před porotou současně stane i britský právník David Mills. Berlusconi mu prý v 90. letech zaplatil 600 tisíc dolarů (přes 13 mil. Kč) za to, aby při procesech vedených proti mediálnímu koncernu Mediaset vlastněnému Berlusconiho rodinou falešně svědčil v jeho prospěch.
Berlusconi vznesená obvinění v minulosti již několikrát popřel a jeho právníci proti nejnovějšímu rozhodnutí Paparelly podali stížnost. Tvrdí, že soudce je podjatý.
Expremiéra přitom 21. listopadu čeká další proces, tentokrát kvůli údajným daňovým podvodům a falšování hospodářské bilance podniku.
Berlusconiho strana Vzhůru, Itálie, která letos v dubnu těsně prohrála parlamentní volby, reagovala na oznámení nového soudního procesu prohlášením, že jde o politicky motivovanou kampaň proti bývalému premiérovi, která nemá se spravedlností nic společného. Sám Berlusconi tvrdil, že žaloby na jeho osobu jsou dílem "rudé justice".
Berlusconi je u soudu jako doma
V minulosti čelil Berlusconi již několika soudním procesům, kde se zodpovídal z údajných nelegálních praktik při financování strany, daňových úniků a korupce. Ve dvou případech byl odsouzen k trestům vězení, avšak soud vyšší instance verdikty zrušil. V dalších procesech byly delikty promlčeny, protože se jejich projednávání příliš dlouho táhlo, anebo byl Berlusconi zproštěn viny.
Ve snaze uniknout trestnímu postihu prosazoval Berlusconi se svou vládou zákony, které mu byly "šity na míru". Nejkřiklavějším příkladem byl sporný zákon o imunitě vysokých politiků, který však později zrušil ústavní soud.