Článek
Podle agentury ANSA se pro neplatnost zákona vyslovilo všech 15 soudců ústavního soudu; ke zneplatnění zákona přitom stačila shoda osmi z nich. O neústavnosti zákona, který byl přijat loni v červenci, pouhých šest týdnů po nástupu Berlusconiho k moci, svědčí to, že odporuje ústavnímu principu rovnosti občanů před zákonem, a že ústavní zákon nemůže být modifikován běžným zákonem.
Zákon nazývaný Alfanův podle ministra spravedlnosti Angelina Alfana, který jej navrhl, pozastavuje všechny soudní procesy proti čtyřem nejvyšším státním činitelům na dobu jejich funkčního období.
Premiéru Berlusconimu nyní hrozí především obnovení procesu za údajné podplácení britského právníka Davida Millse, který podle žaloby pomohl falešnou výpovědí premiérovu mediálnímu koncernu Mediaset uspět v procesu kvůli daňovým únikům. Mills prý za svou výpověď dostal podle některých zdrojů 600 000 dolarů (asi 10,5 miliónu Kč).
Berlusconi chce vládnout dál
"V každém případě setrvám ve funkci do konce volebního období a zůstanu věrný mandátu od voličů," řekl již v úterý Berlusconi v očekávání pro sebe negativního výsledku. V římském vládním paláci podle médií zavládla v úterý nervozita a mluvilo se prý o možných předčasných volbách.
Berlusconi byl dosud stíhán ve zhruba desítce případů pro korupci, daňové úniky, podvodné účetnictví či nelegální financování politických stran. V první instanci byl několikrát odsouzen, ale při odvolání byl vždy nakonec osvobozen, nebo byl již případ promlčen.