Článek
Soud bude mít na rozhodnutí pět dní. Šlo by o alternativní trest místo jednoletého domácího vězení. Podle katolického deníku L’Avvenire by Berlusconi pracoval pouze jeden den v týdnu v ústavu, který se nachází nedaleko jeho milánské rezidence. Z původního trestu domácího vězení by pak bývalému šéfovi vlády zbyla pouze povinnost zdržovat se doma od jedenácti hodin večer do šesti hodin ráno.
Výhodou alternativního trestu je podle právních expertů kromě menšího omezení osobní svobody i možnost stýkat se s větším počtem lidí. V domácím vězení by směl bývalý premiér po dobu jednoho roku mluvit pouze s rodinnými příslušníky a právníky.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Až dva měsíce z trestu dolů
O povolení setkat se s představiteli strany Forza Italia (Vzhůru, Itálie), jejímž předsedou zůstává, by musel Berlusconi pokaždé žádat soud. Přijetí práce v domově seniorů by mu navíc přineslo další snížení trestu až o dva měsíce.
Sedmasedmdesátiletý lídr pravicové opozice, který léta dominoval italské politické scéně, byl loni pravomocně odsouzen za daňové podvody ve svém mediálním kolosu Mediaset. Trest mu byl v rámci amnestie zmírněn ze čtyř let na jeden rok. Dva roky navíc nesmí zastávat veřejné funkce. Italský Senát ho proto loni v listopadu vyloučil ze svých řad.
Do Europarlamentu nemůže kandidovat
Berlusconi tak nemůže oproti plánu kandidovat ani v květnových volbách do Evropského parlamentu. Berlusconi je nadále soudně stíhán v řadě kauz, ale ve většině z nich ještě nebylo vyneseno pravomocné rozhodnutí.
Mediálně nejznámější je případ stíhání kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele a sexu s nezletilou marockou dívkou Ruby. V něm byl nepravomocně odsouzen k sedmi letům vězení. Odvolací řízení začíná 20. června v Miláně. Sám Berlusconi považuje své procesy za politicky motivované a označuje se za oběť soudní zvůle.