Článek
„Jsme zatopení, situace je příšerná,“ uvedl správce baziliky svatého Marka Carlo Alberto Tesserin. Dodal, že pokud bude hladina vody nadále stoupat, skončí pod vodou také všechny vnitřní kaple baziliky.
Zastavili jsme moře, radují se v Benátkách. Bariéry zadržely vysoký příliv
Benátčané očekávali, že se hladina vody v Benátské laguně po dešti zvedne, ale podle předpovědi kalkulovali s tím, že zůstane pod hranicí 130 centimetrů. Lijáky společně s větrem ale způsobily, že voda dosáhla až hranice 145 centimetrů, a tudíž se dostala jak na náměstí Svatého Marka, tak do stejnojmenné baziliky.
Ve středu se podle předpovědi má situace zlepšit a hladina vody opět klesnout, nicméně hned ve čtvrtek má znovu začít pršet a meteorologové předpokládají, že hladina Benátské laguny znovu stoupne až na 130 centimetrů.
Mojžíše povolali pozdě
Záplavám ve městě měl přitom zabránit nový protipovodňový systém MOSE, který je pojmenován po biblickém Mojžíšovi, jenž převedl Izraelity prchající z Egypta přes moře suchou nohou, zároveň jde také o akronym z názvu Modulo sperimentale elettromeccanico (experimentální elektromechanický modul).
Systém byl v akci už v říjnu. Jeho spuštění ale trvá 48 hodin. Místní úřady ale počasí podcenily a bariéry nespustily včas.
V Benátkách testují protipovodňové bariéry
Hráz, jejíž výstavba začala v roce 2003, tvoří 78 výsuvných bariér, které jsou pod vodou a v případě potřeby se vysunou, aby Jaderské moře nezvedlo hladinu Benátské laguny. Město by měla ochránit před přílivy až do výše tří metrů.