Článek
Pořádkové jednotky rozehnaly studentský pochod v centru metropole a zadržely přinejmenším deset lidí včetně novinářů, napsal server Belarusskij partizan. Studenti stojící před sídlem jedné z vysokých škol vybízeli ministra zahraničí Uladzimira Makeje, který přijel na začátek školního roku, aby se podepsal pod petici za čestné volby. Makej i rektor odmítli, dodal portál.
Lukašenko se potýká s vlnou protestů a stávek poté, co jej úřady minulý měsíc prohlásily vítězem prezidentských voleb z 9. srpna. Podle opozice byl ovšem výsledek zmanipulovaný a neuznala ho mimo jiné ani Evropská unie. Lukašenko volební podvody popírá a nejeví žádné známky ochoty k ústupkům navzdory hrozbě západních sankcí.
Běloruská opozice uvažuje o vytvoření hnutí či politické strany
Mnoho státních škol sloužilo jako volební místnosti a učitelé byli často zapojeni do sčítání hlasovacích lístků.
Studenti s bílo-červeno-bílými vlajkami, které se staly symbolem běloruských protestů, pochodovali dnes po minských ulicích a před několika školami sbírali podpisy pod výzvu, aby Lukašenko odstoupil, řekl Reuters očitý svědek. Na sociálních sítích se objevila videa zachycující zadržení některých studentů.
Štáb Cichanouské uvedl, že bojkot byl nezbytný, aby předvedl, že mládež není stranou událostí.
Krysy podporované ze zahraničí
Lukašenko se naopak při návštěvě odborné školy ve města Baranoviči na jihozápadě země snažil vyvolat dojem, že období protestů skončilo. "Prezident zdůraznil, že rušné léto je za námi a že nastal čas zaměřit se na tvořivost," uvedla státní tisková agentura Belta.
Kreml by síly do Běloruska vyslal bez ptaní
Lukašenko během protestů označoval demonstranty mimo jiné za "krysy" podporované ze zahraničí.
V pondělí Litva, Lotyšsko a Estonsko uvalily na Lukašenka a dalších 29 běloruských úředníků zákaz cestování. Dnes se tyto tři pobaltské země podle médií dohodly, že nebudou odebírat elektřinu z Běloruska, jakmile bude k síti připojena jaderná elektrárna, kterou v Bělorusku stavějí Rusové poblíž hranic s Litvou a poblíž jejího hlavního města Vilniusu. Litevci pokládají tuto první běloruskou jadernou elektrárnu za ohrožení své bezpečnosti. Lukašenko na oplátku varoval, že Bělorusko může napříště zboží přepravovat přes ruské a nikoli pobaltské přístavy.
Sankce proti Minsku chystá také Evropská unie. Lukašenko podle Reuters pohrozil, že v reakci na jakékoli sankce přeruší evropské tranzitní trasy přes běloruské území.