Článek
Hackeři, kteří si říkají Kyberpartyzáni, zveřejnili prohlášení i získané informace mimo jiné na svém telegramovém účtu. Udání pocházejí z let 2014 až 2023 a do běloruské KGB se dostala podle agentury AP právě přes portál, na který hackeři zaútočili.
Týkají se používání zakázané bílo-červeno-bílé vlajky, účastníků protivládních protestů či opozičních skupin, přišla i udání na Bělorusy, kteří bojují na straně Ukrajiny proti ruské armádě.
Dobrovolnou spolupráci KGB, jejíž server je už dva měsíce mimo provoz, pak nabízeli Bělorusové žijící v Rusku, na Ukrajině či v Bulharsku, ale také v České republice, Izraeli, Portugalsku či Švédsku. Nabídky většinou provázeli „výběrem“ okruhů informací, které mohou nabídnout.
Šéf běloruské KGB Ivan Tertel bude muset zároveň vysvětlovat, jak Kyberpartyzáni získali také personální složky 8600 zaměstnanců běloruské KGB. Na Telegramu zároveň spustili chatovací robot, který by měl Bělorusům umožnit identifikovat agenty KGB podle fotografií.
Hackerská skupina podle AP v posledních čtyřech letech provedla několik rozsáhlých útoků na běloruská státní média. V roce 2022 třikrát napadli běloruské státní dráhy, přičemž se zmocnili kontroly nad řídícím systémem včetně semaforů a paralyzovali tak tranzit ruské vojenské techniky proudící na Ukrajinu přes Bělorusko.