Článek
Polská pohraniční stráž v úterý ráno sdělila, že v pondělí zmařila celkem 224 pokusů o překročení hranice z Běloruska do Polska. Stočlenná skupina se prý o průnik do země pokusila v úseku hranice u obce Dubicze Cierkewne. Z Polska bylo podle úřadů vykázáno dalších 29 cizinců.
V oblasti polsko-běloruské hranice jsou podle odhadů světových médií v současné době tisíce běženců převážně z Blízkého východu a Afghánistánu.
Pohybují se de facto na území nikoho, protože běloruské bezpečnostní složky je doprovodily k polské hranici a ty polské je odmítají pustit dál. Nemohou tedy tam ani zpátky.
Přehledně: Co se to děje na polsko-běloruské hranici
Zatímco Poláci a evropští představitelé tvrdí, že jde o akt hybridní války, kterým režim prezidenta Alexandra Lukašenka cynicky zneužívá civilisty jako nátlakové jednotky s cílem destabilizovat Evropu, Minsk tvrdí, že jen z humanitárních důvodů umožňuje žadatelům ucházet se o azyl v EU. Z nehumánního zacházení naopak viní Poláky.
Fámy o volné cestě do Německa
V pondělí vzrostlo napětí na běloruské straně hraničního přechodu do Polska Bruzhi-Kuźnica, kde se shromáždilo velké množství migrantů. Přešli tam za doprovodu běloruské policie z dočasného tábora v lese, kde žili týden ve stanech a provizorních přístřešcích při nulové teplotě bez dostatku jídla a vody. Podle polské policie jim běloruské úřady nalhaly, že přijedou autobusy, které je dopraví do Německa.
Cesta do Německa je volná, kolují fámy mezi migranty na polských hranicích
Lukašenko chce mluvit s Merkelovou
Lukašenko rovněž sdělil, že chce o migrační krizi znovu mluvit s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. S Merkelovou Lukašenko telefonicky hovořil už v pondělí.