Článek
Sedmapadesátiletý opoziční politik a bývalý bankéř byl v době svého zatčení považován za jednoho z nejvážnějších Lukašenkových soupeřů ve volbách. I z tohoto důvodu považují kritici obvinění proti němu za smyšlená. Trestní stíhání a věznění mu totiž znemožnilo účastnit se voleb.
Nejvyšší soud politika poslal do věznice s přísným režimem, udělil mu pokutu a zakázal mu na pět let vykonávat veřejné funkce. Uznal ho vinným z přijímání úplatku ve zvlášť velkém rozsahu a z praní špinavých peněz, napsala ruská tisková agentura Interfax.
Prokuratura pro politika žádala 15 let odnětí svobody. Fakt, že verdikt vynesl nejvyšší soud, brání Babarykovi podat odvolání, upozornila agentura AFP. Babaryka vinu nikdy nepřiznal.
Bývalého šéfa peněžního ústavu Belgasprombanka zatkly bezpečnostní složky a volební komise ho vyloučila z voleb. Babarykův právní tým před vynesením rozsudku uvedl, že obvinění jsou vykonstruovaná s cílem zmařit jeho politické ambice.
Zpravodajka OSN přirovnala Bělorusko k totalitním státům
Podle oficiálních výsledků loňského klání o prezidentský úřad zvítězil opět Lukašenko, jenž východoevropské zemi vládne tvrdou rukou od roku 1994. Evropská unie (EU) i Česko považují oznámený výsledek neuznává. Podle opozice docházelo k rozsáhlému falšování a skutečnou vítězkou je protikandidátka Svjatlana Cichanouská.
Bělorusko následně zažilo obrovskou vlnu protestů. Policie proti demonstrantům tvrdě zasáhla a desetitisíce lidí zatkla. Ochránci lidských práv hovoří o hromadném zatýkání, zastrašování a mučení protestujících.
Babaryka je jedním z řady opozičních představitelů, které bezpečnostní složky před volbami zadržely nebo kteří ze země uprchli, podotkla AFP. EU na Lukašenka a jeho spolupracovníky uvalila sankce. Lukašenko, kterého podporuje Moskva, však odmítl odstoupit.