Článek
Informaci, že Firtaš je nyní oficiálně poradcem Minsku při Organizaci OSN pro průmyslový rozvoj (UNIDO), která má na starosti industrializaci rozvojových zemí, přinesla tento týden stanice Deutsche Welle.
Podle soudních dokumentů post získal už v roce 2021 a nyní jím argumentuje ve snaze zabránit svému vydání do USA. Rakouská vláda už avizovala, že na Firtašovu funkci se podle ní diplomatická imunita nevztahuje, konečné rozhodnutí však bude na soudu.
Spojené státy o vydání Firtaše požádaly Rakousko už v roce 2014. Americká prokuratura oligarchu viní z toho, že si v roce 2006 zajistil licence k těžbě titanu v Indii tím, že spolu se svými komplici uplatil tamní politiky částkou ve výši nejméně 18,5 milionu dolarů (v dnešním kurzu zhruba 400 milionů korun).
The Belarusian government has granted fugitive Ukrainian billionaire Dmytro Firtash a diplomatic role in Vienna, allowing him to remain in Austria and evade extradition to the United States where he faces corruption charges.https://t.co/fOyyzxY3w2
— The New Voice of Ukraine (@NewVoiceUkraine) June 28, 2023
Ukrajinského boháče v březnu 2014 v Rakousku na americkou žádost skutečně zatkli, po složení kauce 125 milionů eur (téměř tři miliardy Kč) se však dostal na svobodu. V roce 2015 prvoinstanční zemský trestní soud vydání odmítl s tím, že žádost USA je i politicky motivovaná.
Firtaš se marně domáhal zrušení obvinění v USA, když argumentoval, že americké soudy nemohou posuzovat obvinění z korupce v Indii. Federální soudce v Chicagu to tehdy odmítl s tím, že případ ovlivnil i americkou firmu Boeing. Když pak rakouský soud v půli letošního června rozhodl o obnovení extradičního řízení, právní bitva se vrátila na začátek.
Firtašův vliv byl velký zejména během vlády ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, sloužil jako prostředník pro ruský plynárenský koncern Gazprom a měl úzké vazby na Kreml.