Článek
Důvodem k vynucenému přistání byl novinář Raman Pratasevič, který byl na palubě letounu a kterého chtěly běloruské úřady zatknout, protože je kritikem vlády prezidenta Alexandra Lukašenka.
Ryanair uvedl, že posádku letadla běloruské řízení letového provozu informovalo, že na palubě je hrozba, zřejmě bomba, a nařídilo odklonit letoun do Minsku. Armáda k letadlu vyslala stíhačku. Po přistání ale na palubě nic nalezeno nebylo.
Ovšem šestadvacetiletý Pratasevič byl na letišti zadržen a je vyslýchán. Letadlo s ostatními cestujícími mohlo pokračovat do Vilniusu.

Novinář Raman Pratasevič na snímku z roku 2017.
Prezident Litvy, kam letadlo směřovalo, zatčení běloruského aktivisty rezolutně odsoudil a vyzval k jeho propuštění. Berlín žádá Bělorusko o okamžité vysvětlení akce.
O okamžité propuštění Prataseviče žádá i český ministr zahraničí Jakub Kulhánek.
Je neakceptovatelné, že běloruský režim zneužil mezinárodní letecké právo k pronásledování svých oponentů. Důrazně vyzýváme k vyšetření případu a k okamžitému propuštění Romana Protaseviče a všech pasažérů letu #Ryanair do Vilniusu.
— Jakub Kulhanek (@JakubKulhanek) May 23, 2021
Vystartovala stíhačka
Běloruský opoziční server Nexta napsal, že údajným důvodem k odklonu letadla bylo podezření, že je na palubě bomba. Zároveň ale připomenul, že Pratasevič figuruje od loňska na seznamu lidí "zapojených do teroristických aktivit".
"Vyzývám spojence z NATO a EU, aby okamžitě reagovali na hrozbu, které běloruský režim vystavil mezinárodní civilní leteckou dopravu. Mezinárodní společenství musí podniknout okamžité kroky, aby se toto neopakovalo," uvedl litevský prezident Gitanas Nauséda v prohlášení. O záležitosti chce mluvit na summitu EU příští týden v Bruselu.
Falešné hlášení bomby na palubě
Podle poradkyně litevského prezidenta Asty Skaisgirytéové bylo na palubě letadla v době incidentu asi 170 lidí z 12 zemí včetně 94 Litevců. Zprávy o výskytu výbušnin v letounu odkloněném z Vilniusu do Minsku byly podle poradkyně falešné. Běloruská rozvědka věděla, kdo se na palubě letadla nachází, a akci pravděpodobně předem naplánovala, uvedla dále Skaisgirytéová.
Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, která žije v exilu v Litvě, potvrdila jméno zadrženého s tím, že mu v Bělorusku hrozí "trest smrti".
„Raman Pratasevič je běloruský novinář, fotograf, blogger a aktivista. Pracoval jako fotograf pro velká běloruská média, byl zapojen do žurnalistického programu Václava Havla," napsala Cichanouská. Vyzvala také k uvalení sankcí na Bělorusko, které by mohly zahrnovat i vyřazení země z Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).