Článek
Informace o plánovaných manévrech přichází v době, kdy v zemi eskaluje napětí po prezidentských volbách z minulé neděle, kdy byly vyhlášeny výsledky prezidentských voleb.
Prezident Alexandr Lukašenko hovoří o vnější agresi a tento víkend se obrátil s žádostí o pomoc na ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten ji – v případě, že bude potřeba – v sobotu i v neděli Lukašenkovi po telefonu slíbil. Měla by být poskytnuta na základě uzavřených svazových smluv a smlouvy o kolektivní bezpečnosti.
"Ruská strana potvrdila, že je připravena poskytnout nutnou podporu při řešení vzniklých problémů na základě Smlouvy o vytvoření Svazového státu a - v případě nutnosti - také v rámci Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti," uvedlo podle agentury TASS tiskové oddělení Kremlu.
Putin slíbil Lukašenkovi vojenskou pomoc
Opozice výsledky volby neuznala
Podle volební komise se ziskem více než 80 procent hlasů po šesté za sebou zvítězil Lukašenko. Výsledky voleb ale odmítla uznat opozice v čele s poraženou prezidentskou kandidátkou Svjatlanou Cichanouskou. Ta požádala o přepočítání hlasů a následně byla donucena k odjezdu do zahraničí. Neférovost proběhlých voleb konstatovali také zahraniční politici včetně špiček Evropské unie a českého premiéra Andreje Babiše.
Babiš: Volby v Bělorusku se musí opakovat
V reakci na výsledky voleb vyšly do ulic běloruských měst tisíce lidí, proti nimž tvrdě zasáhla policie. Nejméně dva demonstranti zemřeli a na 7000 bylo zatčeno. Vedení země slíbilo, že zadržené propustí na svobodu. Část byla v pátek v časných ranních hodinách propuštěna.
Nové volby nebudou
Možnost, že by se mohly volby opakovat, Lukašenko odmítl. Na setkání se svými příznivci v Minsku v neděli prohlásil, že se nehodlá řídit příkazy z ciziny.
K uspořádání nových voleb vyzvali v sobotu Minsk premiéři Estonska, Lotyšska a Litvy, připomněla ČTK. Už dříve podobnou výzvu Bělorusku adresovalo také Polsko a Ukrajina.