Článek
„Zavádí se zákaz informovat v reálném čase o hromadných akcích, které porušují stanovená pravidla, s cílem (jejich) popularizace či propagování,” oznámila podle Belty běloruská prezidentská kancelář k úpravě zákonu o hromadných akcích.
Zveřejněné prohlášení také upřesňuje, že novináři může být odňata akreditace, pokud poruší pravidla akreditace či pokud jím šířené informace „nebudou odpovídat skutečnosti nebo budou kazit pověst organizace, která novináři akreditaci poskytla”.
Cesta Běloruska k demokracii bude delší a složitější, než jsme mysleli, říká obhájkyně lidských práv
Upravený zákon o médiích nově zakazuje zveřejňovat závěry průzkumů veřejného mínění, které se týkají společensko-politické oblasti, i internetových odkazů na zprávy a materiály obsahující informace, jejichž šíření je zakázáno.
Změny v obou zákonech nabudou účinnosti za měsíc. Již nyní jsou ale v Bělorusku trestáni novináři, kteří informují o protestech. V únoru běloruský soud poslal na dva roky za mříže dvě redaktorky televizní stanice Belsat, které živě přenášel protest proti zabití demonstranta Ramana Bandarenky
Novinářky natáčely v Bělorusku demonstrace, dostaly dva roky vězení
Běloruské úřady po srpnových prezidentských volbách, jež opozice považuje za zmanipulované a které neuznává například ani Evropská unie, zintenzivnily umlčování kritiků režimu Alexandra Lukašenka a tvrdě zasahují proti nezávislým médiím. V neděli byl po nuceném přistání komerčního letu v Minsku zatčen opoziční novinář Raman Pratasevič.
Bělorusko hrozilo pilotům boeingu Ryanairu sestřelením, přistání nařídil sám Lukašenko
Minulý týden běloruské úřady zablokovaly web největšího nezávislého zpravodajského portálu v zemi Tut.by a zadržely několik členů jeho redakce.
agl