Článek
Desítky stoupenců doprovodily Maksima Znaka a Sjarheje Dylevskiho k výslechu tak blízko, jak jim to dovolily policejní zátarasy.
Znak, který je právník, poté prohlásil, že se jednalo o „produktivní rozhovor" a že nevidí žádné důvody ke svému zatčení. „Poskytli jsme jim vysvětlení a budeme nadále pokračovat v práci," řekl.
Ani často tvrdé policejní zákroky protestující nezastrašily a opozice proti Lukašenkově vládě se rozšířila v podobě stávek do velkých státních továren, které byly dlouho pokládány za hlavní baštu Lukašenkovy podpory.
Politolog: Bělorusko bude takové, jaké Rusko a Západ dohodnou
Unie dál vyzývá, Rusko váhá
Evropská unie, která odmítla Lukašenkovo znovuzvolení, vyzvala běloruské vedení k dialogu s opozicí. „Očekáváme, že běloruské úřady zastaví trestní stíhání a namísto toho zahájí dialog s cílem najít poklidné řešení nynější krize," řekla Nabila Massraliová, mluvčí EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku.
Předseda Evropské rady Charles Michel dodal, že cílem EU je zastavit násilí proti běloruským protestujícím a dalším občanům a zajistit, že tato bývalá sovětská republika nesklouzne do ekonomického nebo vojenského chaosu.
Cichanouská vyzvala své stoupence k zesílení stávek v továrnách
Bělorusko je blízkým spojencem Moskvy a nynější krize je zkouškou pro Kreml, který se musí rozhodnout, zda podrží Lukašenka, anebo se pokusí zosnovat předání moci jinému vůdci, napsal Reuters. Napětí v Bělorusku je ovšem problémem i pro západní země. Bělorusko sousedí s Polskem, Litvou a Lotyšskem, které představují hranici NATO.
Žádný jed, Navalnyj má metabolickou poruchu, tvrdí lékaři v Omsku
Evropští oficiální činitelé se ovšem snaží zabránit opakování nepokojů, které před šesti lety zachvátily Ukrajinu. Při nich lidové povstání svrhlo proruského vůdce, což vyvolalo vojenský zásah Moskvy a začátek nejkrvavějšího současného konfliktu v Evropě.
„Bělorusko není Ukrajina. Místní lidé neusilují o těsnější vztahy s EU,“ řekl agentuře Reuters představitel EU, který si nepřál být jmenován. Unie se podle jeho slov snaží povzbudit běloruské úřady, aby vyjednávaly s opozicí, a zároveň aby se „nezměnila geopolitická rovnováha Běloruska mezi EU a Ruskem“.