Článek
LDPB v podání obvinila Polsko, že vytváří ozbrojené skupiny s cílem „získat kontrolu nad sousedním státem a změnit běloruský ústavní pořádek za použití ozbrojené síly“.
Dokládala to tím, že se „doložitelně ví o rozmístění středisek bojového výcviku na území Polska, kde působí nejen polští, ale i američtí vojenští instruktoři a specialisté dalších zemí NATO“. LDPB dospěla k závěru, že jde o „akt agrese“.
Mezinárodní trestní soud podání 31. ledna zamítl s tím, že překračuje jeho statut, jenž mu dává „velmi konkrétní a pečlivě definovanou jurisdikci a mandát“. Stíhat může genocidu, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.
Lukašenko tvrdí, že mu Ukrajina nabídla pakt o neútočení
Pokud se obvinění týká signatáře úmluvy, může stíhat i akt zahájení agresivní války, Polsko však Bělorusko nenapadlo. „Na základě aktuálně dostupných informací se nezdá, že by jednání popsané ve vašem sdělení spadalo pod tyto striktní definice,“ uvedl soud v odpovědi.
Gajdukevič to komentoval slovy: „Tato odpověď nikoho nepřekvapila.“
Bělorusku vadí posilování polské armády, která si pořizuje stovky tanků z USA a Jižní Koreje i jihokorejských houfnic. Polský ministr obrany Marius Blaszczak 9. ledna oznámil, že na východě Polska se zformuje nová 1. pěší divize legie polské armády, která bude vyzbrojená jihokorejskými tanky K-2 a americkými M1A2 SEPv3. Vytvoření nové divize označil běloruský státní tajemník Rady bezpečnosti Alexandr Volfovič za „agresivní krok“.
Běloruská nacionalistická LDPB navzdory názvu podporuje prezidenta Alexandra Lukašenka a úzce spolupracuje s jeho Běloruskou patriotickou stranou. Stejně jako Liberálně demokratická strana Ruska, kterou založil Vladimir Žirinovskij, vznikla z Liberálně demokratické strany Sovětského svazu. Předseda LDPB Oleg Gajdukevič je synem Sergeje Gajdukeviče, který stranu vedl od vzniku v roce 1994 do roku 2019.