Článek
Všichni jsou v zahraničí, souzeni jsou v nepřítomnosti, připomněl server Meduza. Cichanouská v pondělí proces označila za zinscenovaný a za pomstu běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka.
Běloruský státní žalobce dále viní pětici souzených například ze založení a vedení extremistické skupiny nebo z jednání zaměřeného na podněcování společenské nenávisti. Pro Cichanouskou a Latušku kromě uvěznění v trestanecké kolonii žádá také pokutu. Je to součástí dlouhodobé a brutální kampaně s cílem umlčet kritiky, kteří v roce 2020 vedli demonstrace proti Lukašenkovi, napsal server The Moscow Times.
Cichanouská v pondělí v reakci na Twitteru napsala, že ji výše požadovaného trestu nepřekvapila, a proces označila za falešný. „Nemá to nic společného se spravedlností, je to jen osobní pomsta vůči mně a ostatním, kteří se staví proti režimu,“ napsala běloruská opoziční vůdkyně. „Jen nás to přiměje bojovat ještě tvrději,“ dodala v souvislosti s procesem, který začal v polovině ledna.
I can't say that I am surprised to learn that the prosecutor asked for 19 years in the Belarus regime's fake trial against me. It has nothing to do with justice, it is just personal revenge against me & others who are opposing the regime. It will only make us fight even harder. pic.twitter.com/0FsKznY3Bd
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) February 27, 2023
Cichanouská žije v litevském exilu a už dříve uvedla, že soud pokládá za „frašku“ a „osobní pomstu“ dlouholetého vládce země Lukašenka. V roce 2020 Bělorusko zachvátily masové protesty proti Lukašenkovi, jehož úřady vyhlásily vítězem prezidentských voleb. Opozice a Západ považují hlasování za zfalšované a Lukašenkovu legitimitu neuznávají, ve volbách podle nich zvítězila Cichanouská.
Opoziční vůdkyně, která v prezidentských volbách kandidovala místo svého uvězněného manžela Sjarheje, byla nucena po volbách emigrovat a občanské protesty Lukašenkův režim brutálně potlačil. Ze země odešel rovněž další z předních představitelů protirežimních demonstrací a bývalý ministr kultury Latuška, ve vlasti nežijí ani další tři souzení.
Podle nevládní organizace Vjasna je v Bělorusku v současné době 1444 politických vězňů. Patří mezi ně i manžel Cichanouské, jehož běloruský soud už v roce 2021 odsoudil k 18 letům vězení, když ho uznal vinným z přípravy a organizace hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Cichanouski obvinění odmítl a jeho žena verdikt označila za pomstu.