Článek
„Turbína stojí. Stejně tak výroba elektrické energie v elektrárně. To ale nemá žádný dopad na jadernou či radiační bezpečnost,“ ujišťuje Oleg Sobolev z odboru jaderné bezpečnosti běloruského ministerstva pro mimořádné situace.
První a zatím jediná jaderná elektrárna se nachází u města Astravec u litevských hranic, asi 50 kilometrů od litevského hlavního města Vilniusu. Představitelé Litvy proto kvůli stavbě jaderné elektrárny v sousedním Bělorusku opakovaně vyjadřovali obavy, připomněla AP. Nebylo jim to však nic platné. Bělorusové elektrárnu postavili a Lukašenko ji o víkendu otevřel.
Není důvod o obavám, uklidňuje Rosatom
„Projekt do země přiláká nejvyspělejší technologie a stane se impulzem pro inovativní směřování ve vědě a vzdělávání,“ sliboval Lukašenko. Podle zlých jazyků se ale projekt stal impulsem pro rozkrádání vybavení a materiálů a došlo při něm již k několika nepříjemným nehodám.
Ruská společnost Rosatom, která elektrárnu Astravec vybudovala, nicméně tvrdí, že vyhovuje nejvyšším bezpečnostním standardům, což potvrdila Mezinárodní agentura pro atomovou energii.
Po plánovaném dokončení v roce 2022 by měla jaderná elektrárna Astravec ve svých dvou reaktorech dosáhnout výkonu 1200 megawattů. Po víkendovém spuštění byl do provozu uveden jeden reaktor a elektrárna dosáhla výkonu 400 megawattů.