Článek
„Takový výcvik je jednou z cest, jak zvýšit naši připravenost a potenciál, a daří se to,“ liboval si podle agentury TASS.
Operačně-taktické raketové systémy Iskander se podle Muravejka v rámci cvičení „přemístily do určených pozic, dostaly speciální munici, spojily se s bojovými jednotkami a zaujaly palebné pozice“. Podobné manévry provádělo i běloruské letectvo.
„Musím prozradit takovou třešničku na dortu: piloti a jejich velitelé do poslední chvíle nevěděli, kdo z nich bude nacvičovat a z kterého letiště bude operovat. To se dozvěděli 30 minut před zahájením plnění úkolů a naši letci to provedli důstojně a se ctí,“ chválil své podřízené běloruský náčelník generálního štábu. „Kluci prostě pracovali dobře,“ rozplýval se.
Nacvičuje se i v Atlantiku
Ruští a běloruští vojáci v úterý zahájili druhou etapu manévrů zahrnujících použití taktických jaderných zbraní. Týká se také plavidel ruské Severní flotily, která podle Moskvy zahájila v Atlantickém oceánu cvičení s použitím „vysoce přesných raketových zbraní“ proti námořním cílům. Účastnila se ho ruská jaderná ponorka Kazaň a fregata Admirál Gorškov, která podle agentury Reuters manévry zvládla po cestě na Kubu.
Migranti útočí. Na běloruské hranici teče polská krev, zemřel voják
První fáze cvičení, které nařídil ruský prezident Vladimir Putin, začala v květnu. Tehdy ruské jednotky mimo jiné cvičily používání raketových systémů Iskander a letectvo hypersonických střel Kinžal. Oboje jsou schopné nést kromě konvenčních také jaderné hlavice.
Taktické (nestrategické) jaderné zbraně jsou méně destruktivní než strategické jaderné zbraně, které dokážou zničit celá města, ale i tak mají významný ničivý potenciál.
Rusko minulý měsíc jaderné manévry výslovně spojilo s „provokativními prohlášeními a hrozbami některých západních představitelů vůči Ruské federaci“. Přitom také kritizovalo dodávky zbraní, jimiž Západ podporuje Ukrajinu bránící se ruské agresi.