Článek
„Takový výcvik je jednou z cest, jak zvýšit naši připravenost a potenciál, a daří se to,“ liboval si podle agentury TASS.
Operačně-taktické raketové systémy Iskander se podle Muravejka v rámci cvičení „přemístily do určených pozic, dostaly speciální munici, spojily se s bojovými jednotkami a zaujaly palebné pozice“. Podobné manévry provádělo i běloruské letectvo.

Moskva a Minsk zahájily druhou fázi jaderných manévrůVideo: Reuters
„Musím prozradit takovou třešničku na dortu: piloti a jejich velitelé do poslední chvíle nevěděli, kdo z nich bude nacvičovat a z kterého letiště bude operovat. To se dozvěděli 30 minut před zahájením plnění úkolů a naši letci to provedli důstojně a se ctí,“ chválil své podřízené běloruský náčelník generálního štábu. „Kluci prostě pracovali dobře,“ rozplýval se.
Nacvičuje se i v Atlantiku
Ruští a běloruští vojáci v úterý zahájili druhou etapu manévrů zahrnujících použití taktických jaderných zbraní. Týká se také plavidel ruské Severní flotily, která podle Moskvy zahájila v Atlantickém oceánu cvičení s použitím „vysoce přesných raketových zbraní“ proti námořním cílům. Účastnila se ho ruská jaderná ponorka Kazaň a fregata Admirál Gorškov, která podle agentury Reuters manévry zvládla po cestě na Kubu.
První fáze cvičení, které nařídil ruský prezident Vladimir Putin, začala v květnu. Tehdy ruské jednotky mimo jiné cvičily používání raketových systémů Iskander a letectvo hypersonických střel Kinžal. Oboje jsou schopné nést kromě konvenčních také jaderné hlavice.
Taktické (nestrategické) jaderné zbraně jsou méně destruktivní než strategické jaderné zbraně, které dokážou zničit celá města, ale i tak mají významný ničivý potenciál.
Rusko minulý měsíc jaderné manévry výslovně spojilo s „provokativními prohlášeními a hrozbami některých západních představitelů vůči Ruské federaci“. Přitom také kritizovalo dodávky zbraní, jimiž Západ podporuje Ukrajinu bránící se ruské agresi.