Článek
Latypav dostal vedle mnohaletého vězení rovněž pokutu ve výši 8700 běloruských rublů (přibližně 75 tisíc korun).
Jednačtyřicetiletý Latypav si na začátku června během soudního stání zarazil při pokusu o sebevraždu do hrdla propisku.
Učinil tak ve chvíli, kdy u soudu svědčil jeho otec. Tímto gestem poukazoval na podmínky ve vězení a otce informoval o policejních výhrůžkách, že dalším terčem pronásledování se stanou jeho blízcí, pokud nepřizná svou vinu.
Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře za urážku Lukašenka
Podle obžaloby kladl Latypav odpor policii a dožadoval se identifikace policistů, kteří se pokusili zničit opoziční graffiti. Identifikace policistů přitom v liberálně demokratických zemí patří mezi základní práva občanů.
Latypav dále čelil obviněním z organizování nepokojů a podvodu. Bělorus obvinění odmítl a svůj případ označil za politicky motivovaný.
Soud byl po jeho pokusu o sebevraždu v červnu odročen a Latypav převezen do nemocnice, kde podstoupil operaci. Ještě tutéž noc ho dozorci převezli zpět do vazební věznice, uvedla organizace Vjasna.
Obhajoba označila obvinění prokuratury za nepodložená. Obvinění z podvodu všichni svědci u soudu odmítli potvrdit.
V Bělorusku zadrželi bývalého velvyslance na Slovensku, který podpořil protesty
Rozsáhlé protesty v Bělorusku vypukly loňského 9. srpna v reakci na nestandardní průběh prezidentských voleb.
Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská odmítla uznat vítězství dosavadního prezidenta Alexandra Lukašenka, které oznámily oficiální orgány.
Ani Evropská unie (EU) a Česko výsledek voleb neuznávají. Podle opozice docházelo k rozsáhlému falšování a skutečnou vítězkou je Cichanouská.
Policie proti demonstrantům tvrdě zasáhla a desetitisíce lidí zatkla. Ochránci lidských práv hovoří o hromadném zatýkání, zastrašování a mučení protestujících.