Článek
Opatření, které mělo zabránit šíření nákazy z rizikových oblastí, platilo v Bavorsku od 23. října. Podle soudu ale lze pochybovat o tom, zda bylo přiměřené.
Nejvyšší správní soud v Bavorská svým rozhodnutím vyhověl žádosti dvou rakouských gymnazistů z hraniční obce Oberndorf, kteří denně dojíždí do školy v Laufenu na bavorské straně hranice. Vydal předběžné opatření, na základě kterého přestalo nařízení bavorské zemské vlády dočasně platit. Soud totiž dospěl k závěru, že se v hlavním líčení opatření ukáže jako "neúčinné".
Na rozhodnutí bavorského nejvyššího soudu upozornil český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na Twitteru.
⚠️ 🇩🇪 Bavorský soud dočasně zrušil povinnost testování pro pendlery, tedy i pro občany ČR, kteří do Bavorska pravidelně dojíždějí za prací ❗️
— Tomáš Petříček (@TPetricek) November 24, 2020
Podle soudu lze mimo jiné pochybovat o tom, že je povinnost nechat se testovat na koronavirus každý týden vzhledem k situaci přiměřená. Upozornil také, že se testování dotklo práva občanů členských zemí Evropské unie na volný pohyb. Při přijímání nových opatření je podle soudu třeba zohlednit doporučení Evropské rady koordinovat postup při omezování tohoto práva kvůli pandemii covidu-19, a vyhnout se tak diskriminaci občanů jiných zemí EU.
Od 23. října se museli pendleři, kteří v uplynulých 14 dnech pobývali v některé z rizikových oblastí, nechat v Bavorsku testovat každý týden na koronavirus. Opatření se dotklo především Čechů a Rakušanů. Testy byly pro zahraniční pracovníky a studenty bezplatné. Zavedení opatření bavorský premiér Markus Söder zdůvodnil tím, že je nezbytné, pokud mají být udrženy otevřené hranice.